Félénk tinik a neten

Japán után Dél-Koreában és az Egyesült Államokban, Észak-Európában és Olaszországban is megjelentek a hikikomorik. Japánban azokat a fiatalokat nevezik így, akik önként elszigetelik magukat a világtól. Hónapokra vagy akár évekre is bezárkóznak a szobájukba. Van, akinél a klauzúra teljes, van, aki azért néha megjelenik a család közös étkezésein. Aki egyedül él, az bevásárlás miatt is kénytelen érintkezni a külvilággal, de szigorúan csak életszükségleteinek biztosítására. Japánban, ahol először észlelték ezt a szokatlan viselkedési módot, a hikikomorik több mint egymillióan vannak.

2009. március 14., 12:49

Ez a lakosság egy százaléka, a serdülők két százaléka. Egyes kutatók szerint Maszako hercegnő, a trónörökös felesége is közéjük tartozik. Japánban egymillióra becsülik a hikikomorik (visszavonultak) számát.

Szalto Tamaki pszichiáter volt az első, aki mélyebben foglalkozott a jelenséggel. Nem betegségnek, hanem "zavarnak" tekinti, amelynek okai a társadalom mai állapota, az iskolarendszer szigora, a homogenizációs tendenciák, a mindig távollevő apa, a zsarnok anya.

Olaszországban nincsen róluk rendelkezésre álló adat, de a pszichológusok szerint számuk évente legalább két tucattal nő. Tizennyolc éven felüli nemigen van közöttük, és nagy többségük fiú. Intelligensek, kreatívak és zárkózottak. Önkéntes elszigeteltségük okát a szakemberek abban látják, hogy - mint például Goncsarov Oblomovja - nem képesek szembenézni a világgal, vagy így fejezik ki a világ iránti dühüket, megvetésüket. Közös vonásaik, hogy nem tudják elviselni a vágyaik és a valóság közötti szakadékot, vagy a szülők fokozott elvárásait. Így a valóságot felcserélik egy virtuális világra - írta az MTI.