Ez az ember elbánt a Karib-tenger igazi kalózaival is

A legendás brit hajóskapitány naplójára bukkantak nemrégiben, aki megmentette az igazi Robinson Crusoe életét és a Karib-tenger számos kalózát a tenger fenekére küldte – írja a Telegraph online kiadása.

2009. január 7., 17:14

A napló Woodes Rogers kapitány három évig tartó földkörüli útjának részleteit írja le. A kapitány kalózok és spanyol galleonok fosztogatásából gazdagodott meg.

Utazása során Rogers, aki az író Daniel Defoe jóbarátja volt, egy lakatlannak hitt szigeten tartott állomásán találkozott a hajótörött Alexander Selkirkkel, aki Robinson Crusoe karakterét ihlette. Azt írja „vadembernek nézett ki”, és „állatbőrökbe öltözött”, hozzátéve: „Voltak ruhái, ágya, egy kovás puska lőporral és néhány golyóval, dohány, fejsze és kés, egy teáskanna, a Biblia és egyéb könyvek.”

Rogers 1708-ban azzal a feladattal hagyta el Nagy-Britanniát, hogy a briteket támadó kalózokat ritkítsa.

Két, egyenként harminchat-ágyús hajó és több mint háromszáz ember parancsnoka volt. Délre és keletre utazott, A Kelet-Indiákon és a Jóreménység fokán is megfordult a feladata végrehajtása közben. Legnagyobb zsákmánya a kétmillió dollárnyi árut szállító, a Csendes-óceánt átszelő Nagy Manila spanyol kereskedőhajó volt.

1717-ben a Bahamák kormányzója lett, és több mint kétezer kalóz elfogatásában volt szerepe. Az ő hajói fogták el a hírhedt Edward Teachet is, másnéven Feketeszakállt.

Annak idején mindössze száz példány jelent meg könyvéből, melyet hét évvel emlékezetes útja után írt meg. Ezek közül találtak egyet nemrég Bristolban - értékbecslők szerint háromezer fontot is adhatnak a páratlan kordokumentumért egy közelgő aukción.