Eltűntnek hitt 10. századi város romjait tárták fel
A régészcsoport egy 12. századi mecsetet is talált az ásatások során, hasonlót a korábban Tanzániában és Szomáliában feltártakhoz. A tudósok szerint ez azt igazolja, hogy létezett kapcsolat Afrikában a különböző iszlám közösségek között. „A felfedezés jelentősen hozzájárul, ahhoz, hogy megismerjük a kereskedelmet Etiópia ezen régészetileg elhanyagolt részében. Az eddigi leletek alapján ez a terület a régióban a kereskedelmi központ szerepét töltötte be” – idézte Timothy Insollt, az Exeteri Egyetem professzorát, az ásatások vezetőjét a BBC News honlapja.
Egy helyi legenda szerint a Harlaa régióban óriások éltek, mert olyan hatalmas kőtömbökből épültek a házaik, amelyeket egyszerű emberek nem lettek volna képesek megmozdítani. A feltárt város temetőjében háromszáz ember maradványaira bukkantak. Ezeket alapos elemzésnek vetik alá, hogy megtudják, mivel táplálkoztak az egykor ott élők. Insoll professzor elmondta, hogy az ásatásokat jövőre folytatják.
Etiópia – emlékeztet az MTI – egyike az ember által legkorábban benépesített helyeknek a Földön. 2015-ben a kutatók 3,3-3,5 millió évesre becsült állkapocscsontokat és fogakat találtak az ország északnyugati részén.