A Mecsek gyomra nyeli be a paksi radioaktív hulladékot

2008. október 1., 08:06

Hamarosan sor kerül a kis- és közepes aktivitású radioaktív hulladék tároló üzembe helyezésének első fázisára Bátaapátiban; hétfőn ünnepélyesen átadják a Nemzeti Radioaktívhulladék-tároló felszíni létesítményeit.

A 38 milliárd forintos összértékű beruházás központi és technológiai épületét a Magyar Tudományos Akadémia elnöke, Pálinkás József adja át - mondta el az MTI érdeklődésére Hegyháti József, a Radioaktív Hulladékokat Kezelő Közhasznú Nonprofit Kft. ügyvezető igazgatója.

Amennyiben a parlament a költségvetést jóváhagyja, várhatóan 2010-re lehet működési engedélyünk a felszín alatti létesítményre is - tette hozzá.

A tárcaközi program 1993-ban indult el azzal a céllal, hogy a paksi atomerőműben keletkező, mintegy 18 ezer köbméternyire becsült sugárszennyezett hulladék, valamint az erőmű majdani leszerelésével közel ugyanennyi, összesen mintegy 40 ezer köbméternyi kis- és
közepes aktivitású hulladék végleges elhelyezésére megoldást találjanak.

A program végrehajtásához szükséges többéves geológiai szűrés, kutatás, bizonságtechnikai és gazdasági vizsgálat eredményeként Bátaapátiban indulhattak meg a részletes geológiai és telephely-jellemzési munkák és az engedélyezési folyamat.

A föld alatti kutatások terve 2004-ben készült el, majd ennek jóváhagyása után 2005 februárjában a két, egyenként 1.700 méteres lejtakna fúrása.

Az előzetes biztonsági elemzés alapján, amely a tervezési dokumentációk és a környezeti hatástanulmány alapján készült, az illetékes hatóság 2008 júniusában kiadta a létesítési engedélyt.

A mostanra elkészült felszíni létesítményekben 3.000 hordót képesek fogadni, majd betonkonténerekben a 2010-ig megépítendő tároló kamrákban elhelyezni. Egy-egy kamrát a hulladékcsomagok elhelyezését követően betonnal töltik ki hozzáadott gránittörmelékkel.

A tároló automatikusan működik majd, zártrendszerű kamerahálózat küld jeleket a felszíni kontroll helyiségbe, ahonnan figyelemmel kísérik a betöltést és elhelyezést.