A detektívtükrön át itthon is kukkolnak
Egy lánclevél szerint a legváratlanabb helyeken találhatjuk magunkat szemben detektívtükrökkel: például fehérnemű-üzletek próbafülkéiben, mosdókban, szállodai szobákban. Utánajártunk.
Krimikben gyakorta látni, ahogy a nyomozók a gyanúsítottak kihallgatását figyelik egy tükör(nek látszó tárgy) túloldaláról. Egy lánclevél szerint a legváratlanabb helyeken találhatjuk magunkat ilyen detektívtükrökkel szemben: például fehérnemű-üzletek próbafülkéiben, mosdókban, szállodai szobákban, ahol kukkolók élvezhetik társaságunkat, vagy éppen az internetre is felkerülhetünk - nem okvetlenül olyan összefüggések közepette, amilyenekben látni szeretnénk magunkat.
Gál Márta, a kecskeméti Gál Üveg Bt tulajdonosa:
- Ki az a bolond, aki ilyet tenne? Ez a fajta üveg nincs forgalomban, úgy kell behozatni az országba. Évente néhány érdeklődő cég akad, de rendszerint ők is elállnak a szándékuktól, mikor meghallják az árakat: egy jó minőségű detektívtükör négyzetmétere 150-160 ezer forint. Egyéni megrendelő pedig még sosem jelentkezett nálunk.
Ugyancsak Gál Márta mondja el, hogy van egy olcsóbb megoldás, a két reflexiós üveg alkalmazása, ahol az üvegre vékony fémgőzt fújnak. Ez viszont csak akkor működik tükörként, ha a túloldalon teljes a sötétség, amit rendszerint nem lehet megvalósítani.
Szabó Sándor magánnyomozónak mindössze egy detektívtükörrel kapcsolatos ügye akadt, néhány hónappal ezelőtt. Egy közepes nagyságú cég munkahelyi kollektívája fordult hozzá, akik arra gyanakodtak, hogy tükrön keresztül megfigyelik őket, hogyan dolgoznak, mit csinálnak munkaidőben - gyanújuk igazolódott, a tárgyalóban és az irodában is elhelyeztek detektívtükröt. A magánnyomozó szerint ez a magántitok megsértését jelenti, amit a törvény nem engedélyez. Szabó Sándor úgy vélekedik, hogy egy magára valamit is adó szállodában elképzelhetetlen, hogy ilyen eszközökkel élnének.
Szerettük volna megtudni a rendőrség véleményét is megtudni a dologról, azonban a BRFK április 22-i levelünkre máig sem válaszolt, ismételt telefonhívásom során türelemre intettek, mondván, hogy naponta több száz kérdést kapnak.
Elvileg ugyancsak elképzelhető, hogy közvéleménykutató intézetek az úgynevezett fókuszcsoportos vizsgálatoknál a megbízónak engedélyezik, hogy detektívtükrön át figyelje a termékükről szóló megbeszélést. A Magyar Gallup Intézet titkárságvezetője, Dávid Károlyné azonban elmondta, hogy ez a fajta kutatás már kiment a divatból, a megbízók inkább a call-centeres megoldást részesítik előnyben, illetve a megbeszéléseket videóra veszik, amit egy szomszédos helyiségben kivetítőn követhet a megbízó.
Ha mégis kételyeink vannak és szeretnénk meggyőződni egy tükör valódiságáról, kövessük az e-mailben leírtakat: ha körmünk és a tükörképe között hézag van, megnyugodhatunk, ha viszont a tükörre helyezett körmünk szinte folytatódik az üvegben, akkor valószínű, hogy detektívtükörrel állunk szemben.
Ilyenkor legjobb, ha felvesszük azt a pózt, amelyben legszívesebben látnánk magunkat megörökítve.