Szőke Zoltán először beszél a kirúgásáról – ő így élte meg, hogy elküldték Erdőkertesről
A Barátok közt egykori főgonoszát, Berényi Miklóst alakító Szőke Zoltán hosszú csend után először vállalt interjút, Szily Nórával beszélt.
Kisebb botrány lett abból tavaly, hogy Szőke Zoltán színészt elbocsátották az Erdőkertesi Faluház és Könyvtár éléről. Erdőkertes a budapesti agglomerációban található, Gödöllőtől nem messze, a Barátok közt egykori színésze itt dolgozott augusztusig, mint a Faluház és Könyvtár megbízott intézményvezetője. A színészt elsősorban a napi sorozatból ismeri az ország, de benne volt például az egy évadot megért, Totem című realityben is a TV2-n.
Erdőkertes önkormányzatának a honlapjáról derült ki egyszer csak tavaly nyáron, hogy a Szőke Zoltánt menesztették a pozíciójából, miután kiderült, hogy az önkormányzati támogatással megszerzett intézményvezetői képesítését arra használta fel, hogy megszerezzen még egy pozíciót, amit az ittenivel párhuzamosan akart végezni, holott elvileg mind a kettő napi 8 órás, teljes állás.
A poszt a következőket tartalmazza, nyolc pontba szedve, hogy mi vezetett ahhoz, hogy megválnak Szőke Zoltántól. Ebből kiderül, hogy az önkormányzat fizette a tanfolyamot, amit el kellett végezni ahhoz, hogy Szőke Zoltán és egy kollégája intézményvezetőként dolgozhassanak, erre a papír birtokában mind a ketten vállaltak még egy 8 órás pozíciót egy másik önkormányzatnál. Ezt az önkormányzatnak nem jelentették be, arról a testület csak egy Facebook-posztból értesült az alábbi bejelentés szerint:
„1. Szőke Zoltán, az Erdőkertesi Faluház és Könyvtár megbízott intézményvezetője, ez év április 30-án megszüntette Bajáki Bernadett munkaviszonyát az intézményben, majd 2 nappal később, május 2-án tanácsadói szerződést kötött vele. Eközben Kerepes Város Önkormányzat képviselőtestülete május 25-i ülésén Bajáki Bernadettet a Szabó Magda Művelődési Ház és Könyvtár intézményvezetőjének választotta. 2. Kerepesi Művelődési Ház hivatalos Facebook oldalán június 2-án közzétett videóban Bajáki Bernadett intézményvezetőként, Szőke Zoltán pedig művészeti vezetőként mutatkozott be. Erről az új munkavégzésről Erdőkertes Önkormányzata a Facebookról értesült. 3. Az önkormányzat számára nyilvánvalóvá vált, hogy ez egy kis magyar abszurd: az egyikük itt lett volna 8 órában vezető, mellette Kerepesen 8 órában tanácsadó, a másikuk Kerepesen lett volna 8 órában vezető, Erdőkertesen 8 órában tanácsadó. 4. Az Erdőkertesi Önkormányzat költségtérítéssel és munkaidő kedvezménnyel támogatta Szőke Zoltánt és Bajáki Bernadettet, hogy elvégezzék azt a tanfolyamot, ami az intézményvezetői pályázathoz szükséges végzettséget adta. Nyilván a saját intézményünk számára képeztettük őket, nem volt szó más karrierpályáról. 5. Az erdőkertesi képviselőtestület június 27-i ülésén úgy ítélte meg, hogy Erdőkertest komoly érdeksérelem érte. Nem járult hozzá ahhoz, hogy Bajáki Bernadettet a kerepesi vezetői pozíciója mellett visszafoglalkoztassa tanácsadói szerződéssel a Faluház. Másrészt nem járult hozzá a Képviselőtestület ahhoz, hogy 4 óra munkavégzésért 8 órás munkabért fizessen a fenntartó. 6. Ennek következményeként Szőke Zoltán megbízott intézményvezetői megbízatását nem hosszabbította meg a Képviselőtestület, de közművelődési munkatársként folytathatta volna munkáját a Faluházban. 7. Az új intézményvezető, Szurdi Miklós felkérte új feladatokra, és megkérdezte, hogyan kívánja megosztani munkaidejét az erdőkertesi és a kerepesi 8-8-órás állása között. Szőke Zoltán a kerepesi 8 órás munkavégzést jelölte meg. 8. Ezt követően Szőke Zoltán munkaviszonya a felek közös megegyezésével október 13-i hatállyal megszűnik, a munkáltató a munkavégzés alól mentesítette. Ezek a tények a Faluház körül. Az önkormányzat köszöni Szőke Zoltánék munkáját, az új vezetőnek, Szurdi Miklósnak eredményes munkát kíván.”
Igen, tragikus véletlen, hogy az utód éppen a héten elhunyt Szurdi Miklós lett. És erre pont tegnap került fel a YouTube-ra Szily Nóra friss interjúja, amiben Szőke Zoltán hosszú idő után először beszél a nyilvánosság előtt, és szóba kerül ez az ügy is. A színész így fogalmaz a művelődésszervezői munkával kapcsolatban:
„ami teljesen váratlanul és minden egyéb keresés nélkül jött az életembe, az a közművelődésben való szereplés. Az Erdőkertesi Faluház és Könyvtárnak a megbízott vezetője voltam két és fél évig. És ott próbálhattam, hogy vezetőként ezt hogy lehet olyan tarkára álmodni, hogy azt mindenki élvezze. Hogy a munkatársak is jól érezzék magukat benne, a település is, óvodástól a nyugdíjas korosztályig mindenki megtalálja a szórakozását.”
A színész említi, hogy a kapcsolati tőkéje megvolt ehhez a munkához, de a képesítése nem. Ezért elvégzett egy kétéves, akkreditált képzést a faluház vezetéséhez. Szily Nóra ezek után szóba hozza azt, hogy hogyan távozott Szőke Zoltán Erdőkertesről, de erről a témáról a színész csak ennyit mond, és a műsorvezető előre is bocsátja, hogy nem szeretné különösebben firtatni az ügyet:
„vége lett. Annak igen. Én inkább úgy érzem, hogy szüneteltetem a dolgot. [...] És amikor elkezdtem szüneteltetni a közművelődést tavaly nyáron, akkor ugyanazzal az intenzitással jött vissza az életembe a színház.”
Tekintse meg alább a teljes interjút!
(Kiemelt kép: YouTube/ZGL Média)