Ne csak lencse legyen: ez a 3 étel szerencsét hoz szilveszterkor a hagyományok szerint
Íme, mit mondanak a népszokások arról, hogy melyik három étel hoz szerencsét az új évre, ha szilveszterkor fogyasztják.
Nyilván ön is tudja, miért pont lencsét szokás enni szilveszterkor: a néphiedelmek szerint szerencsét, bőséget hoz. Nos, alább talál egy remek lencsereceptet, ha nem lenne biztos benne, hogyan érdemes elkészíteni ezt a hagyományos főzeléket. De mutatunk ezen kívül még két ételt, aminek a hagyomány szintén szerencsehozó erőt tulajdonít. Az egyiket inkább a karácsonyhoz társítjuk, de egészen biztos, hogy mindenhol marad belőle szilveszterre is!
Lencsefőzelék tejföllel és sült kolozsvári szalonnával
A tradíciók szerint szilveszter este lencsét szokás fogyasztani, mégpedig annak reményében, hogy a hamarosan kezdődő új év gazdag legyen. A lencse szemei a pénzérméket szimbolizálják, szóval minél többet eszünk, elvileg annál bőségesebb évünk lesz, és aki igazán hisz a dologban, az talán arra is gondol a főzelék fogyasztása közben, hogy hátha nemcsak az anyagiakban hoz szerencsét a következő esztendő.
Elkészítési idő: 30 perc
Hozzávalók (4 személyre):
- 4 - 6 ek zsír vagy olaj
- 300 g kolozsvári vagy másmilyen húsos szalonna
- 1 fej hagyma (150 g)
- 4 - 5 gerezd fokhagyma
- 1 tk őrölt kömény
- fél ek cukor
- kb. 800 ml víz (vagy alaplé)
- 1 kg konzerv lencse
- 1 ek mustár
- 150 g tejföl
- 3 db babérlevél
- só
- bors
- petrezselyem a tálaláshoz
Elkészítés:
1. A szalonna bőrét levágjuk, majd egy lábasban megpirítjuk minden oldalát az olajon. A szalonnát kivesszük, és ugyanebben a lábasban lepirítjuk a felszeletelt hagymát, fokhagymát, rádobjuk a köményt és a cukrot, ráöntjük a vizet és a leszűrt lencse felét, majd felforraljuk, és 5-10 percig lassú tűzön hagyjuk főni.
2. Hőkiegyenlítéssel belekeverjük a mustárt és a tejfölt. Ezután kivesszük a szalonna bőrét, és az egészet egy turmixgép segítségével pürét készítünk belőle. Visszaöntjük a lábasba, majd a maradék lencsét is hozzátesszük a szalonna bőrével és a babérlevéllel együtt. Újabb 5-10 percig lassú tűzön rotyogtatjuk, ízlés szerint sózzuk, borsozzuk.
3. A korábban megpirított szalonnát kb. egy centi vastag szeletekre vágjuk, ezt követően 200 fokra előmelegített sütőben 5-10 percig sütjük. A lencsefőzeléket igény szerint petrezselyemmel és tejföllel, illetve a sült szalonnával tálaljuk.
Császárhús fűszeres burgonyával
Hogy malacunk legyen az újévben – a szilveszteri hagyomány azt írja még elő, hogy sertéshúst is kell fogyasztani azért, hogy az új évünk igazán boldog legyen. A malac ugyanis az orrával kitúrja nekünk a szerencsét az újévre, és hát a disznóhús mindig is a magyar konyha által nagyon kedvelt egyik alapanyaga volt.
Elkészítési idő: 45 perc
Hozzávalók (4 személyre):
- 1,5-2 kg császárhús
Páchoz:
- 1 ek só
- 1 tk kakukkfű
- 1 tk rozmaring
- 1 tk majoránna
- 1 tk őrölt színes bors
- fél tk őrölt zöld bors
- 5-6 gerezd fokhagyma
- 2 dl húsalaplé
Fűszeres sült krumplihoz:
- 1 kg sütnivaló krumpli
- 2 dl pecsenyezsír (a hús sütésénél visszamaradt zsír)
- 1 tk só
Elkészítés:
1. Pucoljuk meg a fokhagymát, majd vágjuk vékony szeletekre. A sót és a fűszereket keverjük jól össze.
2. Vegyünk egy szép nagy császárhúst, irdaljuk be, majd alaposan kenjük be a fűszeres keverékkel. A bevagdosott résekbe nyomkodjuk bele a korábban felvágott fokhagymát, majd fóliába csomagolva tegyük néhány órára, vagy akár egy éjszakára a hűtőbe a húst, így az ízek kellően összeérnek.
3. Egy tepsibe öntsünk 2 dl húsalaplét, majd mehet bele a hús a bőrös részével lefelé, ezután fóliával fedjük le és mehet is az előmelegített sütőbe. 120 fokon 2 órán át pároljuk, majd ha ezzel kész vagyunk, vegyük ki a sütőből. Fordítsuk meg a húst, a bőrös részével felfelé, most szintén fedjük le fóliával, majd tegyük vissza a sütőbe további egy órára.
4. Amikor már szépen megpárolódott a hús, vegyük le a fóliát, állítsuk a sütőt 200 fokra és süssük a húst pirosra, a bőrt finom ropogósra. A sütőből kivéve hagyjuk a húst legalább fél órát állni, mielőtt tálalnánk.
5. Miután megpucoltuk a krumplit, vágjuk vékony szeletekre. tegyük tepsibe, öntsük rá a pecsenyezsírt, sózzuk meg, majd keverjük össze alaposan. 150 fokon kb. 50 percig süssük sütőben, a sütési idő felénél érdemes átforgatni kicsit. Amikor megsült a krumpli, öntsük le róla a zsírt.
(Kép: Shutterstock)
Mákos bejgli
Igen, a mákos bejgli nemcsak karácsonyra, hanem szilveszterre is passzol, méghozzá hasonló logika alapján, mint a lencse. Az apró szemű mák szintén a jólétet, a gazdagságot, a bőséget szimbolizálja, és ez a sok pozitívum mind az öné lehet, ha jó sok mákot fogyaszt szilveszterkor. Sőt, nemcsak ezek, hanem az egészség is: a mák ugyanis rengeteg esszenciális zsírsavat tartalmaz, amely jó hatással van a koleszterinre. Amint azt mindenki tudja, a bejgli legegyszerűbb elkészítési módja az, hogy lemegyek az üzletbe és megveszem. A többiek azonban a következő módszerrel állítják elő.
Elkészítési idő: 60 perc
Hozzávalók:
Tésztához:
- 2 dkg friss élesztő
- 1/2 dl tej
- 50 dkg liszt
- 6 dkg porcukor
- 1 csipet só
- 25 dkg vaj
- 1 db tojás
- 3 db tojássárgája
- 1 db tojás a kenéshez
Töltelékhez:
- 1 dl tej
- 20 dkg cukor
- 40 dkg finomra darált mák
- 5 dkg mazsola
- 1 csomag vaníliás cukor
- 2 ek baracklekvár
- 2 ek méz
- 1 db citrom
Elkészítés:
1. Az élesztőt a tejben felfuttatjuk. A liszthez hozzáadjuk a porcukrot, a sót, majd belemorzsoljuk a vajat. A tojássárgáját az élesztővel elkeverjük és hozzáadjuk a morzsához, és rugalmas tésztává gyúrjuk. A kész tésztát fóliába csomagoljuk, és minimum 30 percre a hűtőbe tesszük.
2. Amíg a tésztát pihentetjük, addig elkészítjük a mákos tölteléket. A tejet egy lábasba öntjük, hozzáadjuk a cukrot és felfőzzük. Amikor kész, félrehúzzuk a tűzről és hozzákeverjük a mákot, a mazsolát, a vaníliás cukrot, a lekvárt, a mézet és a reszelt citromhéját. Töltés előtt teljesen kihűtjük.
3. Gyúrjunk négy egyforma gombócot a tésztából, nyújtsuk ki ügyelve arra, hogy ne legyen túl vékony. Ezután megtöltjük a kihűlt mákos töltelékkel és feltekerjük.
4. Egy tepsit béleljünk ki sütőpapírral, abba tegyük az elkészült rudakat. Húsvillával meglyuggatjuk őket, majd tojással kenjük meg a tetejét. Másfél órát hagyjuk pihenni, majd újra kenjük meg, végül pedig 170 fokos sütőben kb. 35 perc alatt aranybarnára sütjük.
(Kiemelt kép: Shutterstock/Gosia1982)