Visszatáncolt a kormány a lopakodó ingatlanadótól

A kormány szerda éjjel végül visszalépett korábbi, az önkormányzatok gazdasági mozgásterét növelő tervétől, amely sokak szerint trükkösen úgy vezetett volna be egyfajta ingatlanadót, hogy jócskán megemeli az építmény- és telekadó törvényi maximumát.

2011. november 10., 19:32

Az októberben beterjesztett adótörvény-módosításokból az körvonalazódott, hogy az ingatlanadó megállapításának terhe a forráshiányos önkormányzatokra fog nehezedni, mivel a kialakítandó járásokhoz vagy az államhoz átkerülő pénzeiket valahonnan pótolniuk kell. A kezdeményezés szerint a helyhatóságok saját adókat, úgynevezett települési adót vethettek volna ki cserébe azért, hogy az állam eddigi helyben maradó adóbevételeik jelentős részét elvonja.

A terv az ingatlanadó összegét a forgalmi érték három százalékában maximálta. A törvényi plafon egy 20 milliós lakás esetében így évi 600 ezer forintra emelkedne, ami több mint tízszerese annak, mint amit a Bajnai-kormány a vagyonadóról szóló törvényben elkért volna. Bajnaiék elképzelése szerint 30 millió forintig 0,25 százalék lett volna az adókulcs. Az októberben benyújtott javaslat szerint az önkormányzatoknak nem lenne kötelező települési adót kivetniük, de a lehetőségük megvolna rá.

A miniszterelnök ezen a héten ugyanakkor már óvatosságra intett az önkormányzatok adószabadságával, elsősorban a vállalkozásokra kivetendő további terhekkel kapcsolatban, mert a helyhatóságok további adóztatásának szerinte a kormány gazdaságpolitikájával ellentétes, versenyképesség-csökkentő hatása lenne –

írta az Origo.

A hírportál információi szerint Orbán Viktor már korábban kérte, hogy az adójavaslatok közül ez utóbbit mindenképpen vegyék ki. Orbán arra hivatkozott, hogy az ingatlanadónak még a lehetőségét sem szabad felvetni, mert már az is óriási politikai károkat okozhat a kormánynak szerinte, ha csak ennek a szándéka nyilvánosságra kerül.

A települési adó, illetve az újfajta ingatlanadózási szabályok elvetéséért cserébe a kormány szándéka szerint az önkormányzatok a magánszemélyek kárára kaphatnak némi mozgásteret: 2012-től ugyanis a tervek szerint teleknek minősül, vagyis adóztathatóvá válik a termőföld, illetve a jelenlegi érték egynegyedével nő a magányszemélyekre kivethető kommunális adó maximuma. Ez utóbbiakról szerdán módosító javaslatot nyújtott be az adótörvényekhez a parlamentnek a fideszes többségű költségvetési bizottság.