Vértes András: Lehetetlen szja-t csökkenteni ezen a növekedési pályán

Csak egy táblázatot tettek közé, de nem lehet tudni, hogy e mögött milyen költségvetési politika van – a kormány nemrég közzétett, 2020-ig szóló költségvetési számaival kapcsolatban.

2016. május 11., 09:26

A költségvetés számait úgy kellene kalkulálni, hogy mögé tesznek egy költségvetési politikát. Magyarországon azonban nem ez a helyzet, csak egy táblázatot tettek közzé, nem lehet tudni, hogy e mögött milyen elgondolások vannak.

„Valójában Magyarországon nem a költségvetési politika irányítja a helyzetet, hanem a helyzet irányítja a költségvetési politikát” – fogalmazott Vértes András. Szerinte ennek egyebek mellett az a következménye, hogy a kormányzat már idén bejelentette egy 500 milliárdos kiadásnövelést, mert úgy látja, hogy idén 500 milliárd forinttal több pénze van. Ez azt jelenti, hogy 800 milliárddal lépi túl a pénzforgalmi hiányát, ez pedig több, mint az idei évre jóváhagyott deficit.

A kormány korábban nullszaldós költségvetésről beszélt, a jövő évre tervezett 2,4 százalékos GDP-arányos hiány „disznóság”, ez a szám ugyanis egyértelműen a választási évben várható pénzosztást jelzi. Varga Mihály ezt őszintén el is mondta egy interjúban – emlékeztetett Vértes András. Szerinte ezt a 2,4 százalékos hiányt az EU nehezményezni fogja, hiszen a kormány nem tartja a korábban csökkenő pályára ígért deficitet, büntetés ugyanakkor nem várható.

A közgazdász szerint ez a tervezett 2,4 százalékos hiány nem csak osztogatást takar, több dolgot is jelent: részint az apadó EU-s támogatásokat helyettesíti vele a kormány. Az a kérdés, hogy Magyarország képes-e magánberuházásokat ösztönözni a jövőben, ezek azonban folyamatosan csökkennek.

Az egyjegyű személyi-jövedelemadó ötletével kapcsolatban Vértes András azt mondta, 2018-ig ez nem fog bekövetkezni. Utána megléphetik, hogy leviszik 9 százalékra az szja-kulcsot és mellé „bevezetnek egy ballábadót, és mindenkinek a bal lábát megadóztatják hat százalékkal”. Vértesi szerint az adórendszeren belül el lehet játszani azzal, hogy az egyik adó mértéke csökken, míg egy másiké emelkedik. Viszont „önmagában az szja-csökkentést – ezen a növekedési pályán – nem lehet megcsinálni”.