Van, hogy a termelők fizetnek azért, hogy átvegyék tűlök a villamosenergiát

Egyre gyakrabban alakulhatnak ki negatív árak a piacon. 

2023. augusztus 23., 11:28

Szerző:

Az elmúlt években egyre nagyobb mennyiségű nap- és szélerőművi teljesítmény került az európai áramhálózatba. A környezetvédelmi törekvések mellett az orosz–ukrán háború és a nyomában kitörő energiaválság további ösztönzőt jelentett a fejlesztéseknek. Ezeknek is köszönhető, hogy az árampiacokon egyre gyakrabban alakulhatnak ki negatív árak, de legalábbis hamarabb köszöntött be az az időszak, amikor ezek rendszeresen megjelennek – értékelte a rendkívüli helyzetet Istvánffy György, a magyar áramtőzsde (HUPX Zrt.) piaci igazgatója a 24.hunak

A tőzsdei áramár úgy alakul ki, hogy a vevői igényeket összevetik az aktuális kínálattal. Tehát ha a fogyasztási igény alacsony, azonban az erőművi tevékenység meg nagy, de legalábbis jócskán meghaladja az aktuális felhasználást, akkor lesznek olyan termelők, amelyek fizetnek azért, hogy valamelyik fogyasztó átvegye tőlük az áramot. A támogatott áron termelő erőműveknek nem éri meg leállni, az energiatárolás technológiái pedig még nem tartanak ott, hogy a többletet az adott napon belül vagy szezonálisan tárolni lehessen, a hálózatba kerülő áramot pedig nem lehet kidobni. 

2023-ban eddig 16 napon alakult ki negatív áramár 61 különböző órában, míg 2022-ben egyetlen órában alakult 0,00 euró/megawattórára az áram ára, negatív érték egyáltalán nem is volt.

 

Munkaszüneti napokon és hétvégken a nagykereskedelmi ár közel kerül a nullához, nagyban függ attól, hogy milyen nagyságrendben maradnak otthon vagy épp utaznak el szabadságra a fogyasztók, tehát mekkora a pillanatnyi fogyasztás, illetve ehhez képest a tényleges termelést – részletezte Batta Gergő, a Mavir Zrt. operatív vezérigazgató-helyettese. 

Tavasz végétől ősz elejéig tervezhetően jelennek meg a nulla körüli vagy az alatti árak. Eközben a téli időszakban, amikor jóval kevesebb a napsütéses órák száma, a napelemek kevésbé képesek termelni, ilyenkor a konvencionális – a paksi, valamint a szén- és gáztüzelésű – erőművek adják a termelés gerincét, azonban a tavaszi időszak kitolódhat, idén már februárban is mértek csúcsteljesítményeket a napenergia-termelőknél.

Ha visszaesik a fogyasztás, a megújuló-termelők egyfajta ösztönzőként használják a negatív árat, hogy valamiképp szívják fel ezt a megtermelt villamosenergia-többletet. Ez idén úlius 2-án rekordot döntött: aznap három órakor mínusz 500 euró/megawattóra áron kínálták az áramot a tőzsdén, vagyis ennyit fizethettek a vevőiknek azok a termelők, amelyeknek a nyakán maradt a villamosenergia. Istvánffy György szerint ennél alacsonyabbra nem süllyedhet az áram ára, ugyanakkor ez csak egy technikai limit, szükség esetén módosítani fogják. 

A villamos energia átlagára meghatározóan a földgáz árához igazodik, miközben a gázerőművek termelnek a legmagasabb költség mellett. Eközben a megújuló energiaforrások miatt tapasztalható árzuhanás csak azokra az időszakokra korlátozódik, amikor a kiugró szintű nap- és szélerőmű-termeléshez képest a lakossági fogyasztás alacsony. A negatív időszakok akkor jelentősebbek, amikor ipari fogyasztók jóval kevesebb áramot vásárolnak, hiszen részükről javarészt munkanapokon adódnak komolyabb igények. 

Egylőre a negatív áraknak nincs hatása arra, hogy a villamos energia átlagára meghatározóan a földgáz árához igazodik. A tavalyi extrémmagas áramárakhoz képest jelentős visszaesés történt, a 2022-ben látott 200–600 euró/megawattos napi árfolyamokhoz képest, mostanra 80 euró környékén alakul az áram átlagára, beleszámítva az erősen negatív időszakokat is – emelte ki Istvánffy György, hozátéve, hogy ahhoz, hogy az áramár csökkenjen a földgázalapú termelés költségének is vissza kell esnie. 

A lakossági fogyasztók ezt nem érzik

A fogyasztói fixáaras szerződésekben ragadt fogyasztókra a negatív áramár nincs befolyással, legfeljebb a következő szerződési időszakban lehet hatása. Akik a szolgáltatójuknál olyan piaci áras szerződést kötnek, amelyben érvényesül, hogy bizonyos időszakokban olcsóbb volt a villamos energia, ez kedvező fordulat lehet az árambeszerzésben – ismerteti a szakértő. 

A racionálisan gondolkodó megújuló termelők vagy átalakítják a rendszerüket, hogy megszakíthatóvá tegyék az erőművi termelésüket, vagy új üzleti modellek épülhetnek ki a komoly árkülönbözet kihasználása érdekében, ahogy az energiatárolói megoldások fejlesztéseire is nagyobb figyelmet fordítanak majd. 

(Kiemelt képünk illusztráció: Napelempark Visonta közelében, 2015. november 12-én. Fotó: AFP | Kisbenedek Attila)