Túljutottak a mélyponton a nemzetgazdasági beruházások

Az infláció ütemének csökkenését ígéri, hogy a nyár első két hónapjában estek az ipari termelői árak és júliusban már csak 3,7 százalékkal haladták meg az egy évvel korábbit. Biztató jel az is, hogy a nemzetgazdasági beruházások trendje a jelek szerint túljutott a mélyponton: a második negyedévben már növekedésnek indult, bár a tavalyitól még mindig valamelyest elmarad.

2008. augusztus 29., 13:50

Az ipari termelői árak júliusban az egy évvel korábbiaknál 3,7 százalékkal voltak magasabbak, míg az előző hónapinál 0,7 százalékkal alacsonyabbak. A KSH korábbi közlése szerint az ipari termelői árak júniusban az előző hónaphoz viszonyítva 0,5 százalékkal csökkentek, az egy évvel korábbinál viszont 4,6 százalékkal voltak magasabbak. Az áremelkedés üteme tehát lefékeződött.

Ettől eltérően mozogtak az ipar belföldi értékesítési árai: 2008 júliusában az előző hónaphoz képest 1,2 százalékkal, a 2007. júliusival összehasonlítva 13,3 százalékkal emelkedtek. A legnagyobb mértékű árnövekedés, 3,5 százalék az elmúlt hónapokhoz hasonlóan ismét a kőolaj-feldolgozás ágazatban következett be, 12 havi összehasonlításban - a feldolgozóipari ágazatok belföldi értékesítését tekintve - a legnagyobb mértékben, 34,8 százalékkal a kőolaj-feldolgozás szakágazatban nőttek az árak.

Az ipar forintban mért exportértékesítési árai más képet mutatnak: júliusban az előző hónaphoz képest 2,1 százalékkal tovább mérséklődtek, 12 havi összehasonlításban 3,4 százalékkal csökkentek. Ebben alapvető szerepet játszott, hogy a forint egy hónap alatt az euróhoz viszonyítva 4,4 százalékkal, a dollárhoz képest 5,7 százalékkal, a 2007. júliusival összevetve az euróhoz mérten 6 százalékkal, a dollárhoz viszonyítva 18,3 százalékkal erősödött.

Kapcsolódó hír, hogy lassú javulás indult meg a nemzetgazdasági beruházások területén, ahol a második negyedévben az előző negyedévhez képest - a szezonálisan kiigazított volumenindexek szerint - 1,1 százalék volt a bővülés. Az egy évvel korábbihoz képest két százalékos a csökkenés, ami a fele az előző negyedévinek. Ezen belül az építési beruházások 11,2 százalékkal estek vissza, amiben a lakásberuházások csökkenése a meghatározó. A gép- és berendezésberuházások 10,5 százalékkal emelkedtek, amihez főként a szállítás és a kereskedelem gépberuházásai járultak hozzá. A feldolgozóipar beruházásai 2,4 százalékkal mérséklődtek. Az év első hat hónapjában összesen 1835,5 milliárd forintot költöttek beruházásra, 3,3 százalékkal kevesebbet, mint egy évvel korábban.