Több hónapos várakozás a szakorvosi intézményekben
A Lengyel Távirati Iroda (PAP) beszámolt egy idős beteg kálváriájáról, akit fájdalmaitól csak az utókezelés szabadíthat meg. A páciensnek erre hét esztendőt kell várnia. Esete – úgy tűnik – nem egyedi, a lengyel szakklinikákon azért kell a betegeknek több hónapot, nem egyszer éveket várniuk, mert az egészségbiztosító csak meghatározott betegszám után fizet az egészségügyi intézményeknek. Azok pedig e kifizetések nélkül nem tudják fogadni sem a betegeket.
– Ez botrányos! Hogy lehet ennyi év szenvedésre ítélni valakit? Ez embertelen – mondja a 67 éves Zofia Buja. A hölgy többféle betegségben is szenved, legutóbb térdprotézist ültettek be szervezetébe, amely olyan fájdalmakat okoz, hogy a Bielsko Biala-i kórházban hetek óta fájdalomcsillapítókkal próbálják tüneteit enyhíteni. Kiderült, ez sem segít, az egyetlen megoldás a rehabilitáció, amelyet Lengyelországban egy különleges központban végeznek. Az asszony meg is kapta a beutalót – 2018-ra!
Ez az egészségügyi intézmény Sziléziában van, Ustronban. A szép és modern kórház majdnem üresen áll. A rehabilitációs szobákban senki sincs, közben a rehabilitációs eszközök rendelkezésre állnak, csakúgy, mint a kórtermek, a medencék, a télikert, sőt még billiárdasztal is van. A klinika igazgatója szerint az év 105 napjában az intézmény kihasználatlan.
– Csak elnézést tudok kérni a páciensektől. Nem a mi hibánk, ilyen szerződést írt alá velünk az országos egészségpénztár – mondja dr. Ryszard Wasik, az igazgató. – Magam is arról álmodom, hogy a kórház tele van betegekkel. Sajnos, a pácienseknek éveket kell várniuk a terápiára. Nem a mi hibánkból! Tudjuk-e valaha likvidálni az ilyen abszurdokat Lengyelországból – teszi fel a költői kérdést.
Zofia asszony nem akarja elhinni a hallottakat. – Nagyon szeretnék a rehabilitációra kerülni. De lesz értelme 7 év múlva? Egyáltalán, megérem én azt? – kérdi elkeseredetten.
A beteg asszony esete nem egyedülálló Lengyelországban. A szakklinikákon 5-6 hónapos a várakozás. Az egyik Bielsk Podlaski kórház igazgatója, amelynek 22 ilyen szakklinikája van azt mondja: „Szabályosan háborúzunk a páciensekkel. Nem értik, hogy nem tudjuk őket fogadni, mert a kórház arra vár, hogy az egészségpénztár kifizesse a limiten felüli kiadásokat. Ha bármit is kapunk, azonnal elkezdjük a betegek gyógyítását.”
A fővárosban a legtekintélyesebb klinikákon szintén nincs hely új pácienseknek. A legrosszabb a helyzet a szemészeteken, ahol a krónikus betegeknek sokszor még időpontot sem tudnak adni. A szürkehályog-műtétekre például a legjobb esetben is két évet kell várni, de van, hogy sokkal hosszabb időt jelölnek meg a kórházak.
A kardiológusra, neurológusra és az urológusra (csak az első vizitről van még szó) legalább fél évet várni kell, jobb viszont a helyzet a tüdőgondozókban, a szülész-nőgyógyászatokon és a gyermek-sebészeteken. Itt már áprilisra is lehet előjegyzést kapni. Megnyugtató!