Táppénz: ha ezt a fontos dolgot elmulasztja, nem kap ellátást

A táppénz igénylése alapvetően egyszerű, de azért nem árt néhány dologgal tisztában lenni. 

2024. november 4., 11:05

Szerző:

A táppénz igénylése nem egy bonyolult folyamat, azonban ha kimarad egy fontos lépés, akkor problémák merülhetnek fel. Összeállításunkban most megmutatjuk, mi az a lényeges lépés, amit semmiképpen sem szabad elmulasztani, ha azt szeretnénk, hogy a táppénz gond nélkül megérkezzen a számlánkra. 

A háziorvos értesítése

Ahhoz, hogy valaki kaphasson táppénzt, nagyon fontos, hogy a betegség kezdetén azonnal értesítse a házorvosát. Ha ez elmarad, akkor akkor a későbbiekben visszamenőleg már nehezen lehet a táppénzt kérni – írja a Hóvége. A szabályok értelmében, ha valaki hétköznap betegszik le, akkor még azon a napon be kell jelentenie azt a háziorvosnál. Amennyiben hétvégén vagy ünnepnapon lesz valaki beteg, akkor pedig a soron következő munkanapra esik a bejelentési kötelezettség. Amennyiben a bejelentés nem történik meg, úgy csak nagyon különleges esetekben lehet legfeljebb 5 nappal visszamenőleg kérni az igazolást. Ha a betegség súlyossága miatt valaki még a rendelőbe sem tud elmenni, akkor telefonon kell értesíteni az orvost. A háziorvos pedig majd ezt követően eldönti, mikor és milyen formában szükséges a személyes találkozás. A háziorvos a telefonos bejelentkezést követően kiállítja az igazolást, amivel aztán a táppénz igényelhető. Lényeges, hogy a felgyógyulást is jelezni kell az orvosnak, hogy meg tudja szüntetni a betegállományt. Ha ezt valaki elmulasztja, akkor gondok adódhatnak a munkába való visszatéréssel.  

 

Ha valaki kihagyja a kontrollvizsgálatot 

A táppénzes állomban rendszerint az háziorvos által meghatározott ideig tart, amit az orvosi igazoláson is rögzítenek. Persze, ha a beteg állapota gyorsabban javul, akkor azt is jelezni kell, hogy az orvos a korábbi időponttól szüntethesse meg a táppénzt. Viszont lassabb gyógyulás esetén is jelezni kell a fejleményeket az orvos irányába, ezen a ponton ugyanis további lépések is szükségesek lehetnek, például szakorvos bevonása. A 2024-es táppénzes szabályok alapján, ha valaki nem jelenik meg az előírt kontrollvizsgálaton, vagy nem értesíti az orvost, akkor a táppénzes időszak automatikusan megszűnik – írja a lap. Ilyenkor a beteg újra munkaképesnek minősül, ami azt jelenti, hogy ennek megfelelően köteles a munkába is visszatérni. 

Ha valaki nem tudja, ki a háziorvosa 

Esetenként előfordulhat, valaki nem tudja, ki a háziorvosa. Ilyenkor a legegyszerűbb, ha az Ügyfélkapu segítségével kikeresi a háziorvos nevét és adatait. Ehhez be kell lépni az Ügyfélkapura, ahol aztán a Betegéletút lekérdezés menüpont alatt feljön az aktuális háziorvos neve, címe és elérhetősége.  

(Kiemelt képünk illusztráció, Fotó: Shutterstock)