Meghökkentő, mennyit emelkedett a higiéniai termékek ára

Kijöttek az erről szóló KSH, adatok, január és február között szabályos árrobbanás történt.

2022. június 6., 18:20

Szerző:

A Központi Statisztikai Hivatal friss adatai szerint 2022 januárja és márciusa között a legtöbb higiéniai termék a szokásosnál sokkal inkább megdrágult a kiskereskedelmi forgalomban – írja a HVG.hu. Az általuk közölt, átlagos árjegyzékből az is kiderült, hogy

  • a 200-250 ml-es sampon átlagára 795 forintról 821 forintra emelkedett,
  • az 500 ml-es mosogatószer koncentrátum 458 forintról 475-re,
  • a 250 ml-es tusfürdő 658-ról 665 forintra,
  • miközben a fogkrém 545-ről 553 forintra drágult.

Rengeteg gyártó a megnövekedett gyártási költségeket kisebb kiszereléssel és a darabszám csökkentésével próbálta kezelni, ezért ezen a téren az áremelkedések ugyan mérsékeltek maradtak, de máris érzékelhetőek.

Miközben ezek miatt a trükkök miatt a fogyasztói árat tehát változatlannak látjuk, a mennyiségcsökkenés miatt mégis többet kell vennünk a higiéniai termékekből, ha csak nem kezdünk el rajtuk spórolni.

Súlyos azonban a higiéniai termékeket gyártó papírgyárak gyártási költségeinek a növekedése, a Vajda Papír Kft. termelési költségei 2021 szeptember óta például 50 százalékkal növekedtek meg. Ez egyedül az emelkedő eneriga- és alapanyaköltséget foglalja magába, és rájön még az árfolyam-, bér- és szállítási költség is.

„2021-ben 2020-hoz viszonyítva összességében átlagosan 10 százalékos volt az áremelkedés mértéke, ezzel szemben 2022-ben már több mint 30 százalékkal kellett növelni az árakat. De még ez sem fedezi a cég emelkedő energiaárak okozta költségeit, mivel az iparág energiakitettsége extrém mértékű” – mondta el Vajda Attila, a cég ügyvezető igazgatója a HVG.hu-nak.

Az áremelkedés fontos része a szappannál, tusfürdőnél és samponnál ezzel szemben elsősorban abból ered, hogy a legtöbb, az előállításhoz szükséges vegyianyag a tengerentúlról, teherhajókon érkezik, az ilyen szállítások költsége azonban 2020 óta folyamatosan emelkedik. Ugyanakkor a forint gyengülése sincsen éppen jó hatással erre a főleg importra épülő iparágra.

(Kiemelt kép: Illusztráció. Fotó: Serge Tenani / Hans Lucas / Hans Lucas via AFP)