Számíthatunk bármi jóra 2017-ben?
Az idei sem volt könnyű év, de 2017 még nehezebbnek látszik. Olyan változások elé nézünk, amelyek meghatározó hatással lehetnek a világgazdasági trendek alakulására, és megkérdőjeleződhet a nemzetközi kapcsolatok jelenlegi rendszere. A számos bizonytalansági tényező közül első helyen Donald Trump elnökségét szokták emlegetni, mivel az amerikai politika változása alapvető hatással van a világ egészére. Trump eddigi megnyilvánulásai jelentős fordulatot jeleznek számos, a világgazdasági és kereskedelmi viszonyokat közvetlenül befolyásoló kérdésben.
Fotó: MTI/EPA/David Maxwell
A megválasztott elnök nem titkolja, hogy az amerikai érdekek kemény érvényesítője akar lenni, vissza akar térni a protekcionizmus erősítése felé, nem híve a szabadkereskedelmi egyezményeknek. Kereskedelmi háborúra készül Kínával, ami globális hatással járna, és az eredménye nemzetközi kockázatokkal fenyeget. A külföldön működő amerikai cégeket vissza akarja csábítani, és ehhez a zsarolás eszközét is kész alkalmazni. Ha ez sikerül, a tőkemozgások irányát a feltörekvő országok (köztük Magyarország) számára kedvezőtlenül befolyásolja.
Energetikai területen hozhat változást, hogy fel akarja lendíteni a szén- és olajipart, kevésbé érdeklik a megújuló források. Hosszú távon káros következményei lehetnek annak, hogy bevallottan nem hiszi el a klímaváltozást, a környezetvédelmet sem tartja fontosnak. Ha valóban kilépne a párizsi klímakonferencián vállalt kötelezettségekből, az az egész egyezmény végrehajthatóságát megkérdőjelezné, mert várhatóan Kína is visszakozna a vállalásaitól, márpedig ez a két ország a legnagyobb károsanyag-kibocsátó.
Adócsökkentési ígéretei is aggodalmat keltenek elemzői körökben, mert lehetnek ugyan élénkítő hatások, de a költségvetési deficit elszabadulása – ami egyébként jellemző a republikánus időszakokban – újabb pénzügyi válsághoz és recesszióhoz vezethet az egész világon. Nagy kérdés persze, mit tud majd megvalósítani elképzeléseiből, a mozgástere függ a kongresszusi erőviszonyoktól és a lobbiharcok alakulásától. Korai tehát tényként kezelni, amit eddig mondott és ígért, de annyi bizonyos, hogy van okunk az aggodalomra.
Főként igaz ez az Európai Unióra, amely több szempontból is vesztese lehet a trumpi politikának. Ha az új elnök valóban lazít az európai elkötelezettségen és szerepvállaláson, az számos területen erősíti az itteni válságtényezőket és nehezíti a megoldáskeresést. Gond pedig enélkül is akad bőven, nem túlzás kijelenteni, hogy az egész unió jövője függ attól, hogyan alakul a 2017-es év. Sokasodnak a kockázati tényezők, a menekültkérdéstől és a Brexit fejleményeitől kezdve az olasz pénzügyi válságon át a széthúzó, nacionalista erők térnyeréséig. Ezek szoros összefüggésben állnak egymással és hatásuk hatványozódik.
Sok minden függ a várható választások eredményétől: Franciaországban mindenképpen előretör a jobboldal, nem mindegy azonban, hogy a szélsőségek mekkora teret nyernek. Németországban meggyengültek Merkel pozíciói, az ő esetleges választási kudarca vagy nem meggyőző eredménye alapvetően változtathatja meg az EU belső hatalmi viszonyait. A bizonytalanságot csak növeli, mi várható Washingtontól, együttműködési szándék vagy elhatárolódás.
Komoly kihívások érik az uniót Keletről is. Putyin egyre keményebb arcát mutatja, láthatóan növelni akarja befolyását az EU-ban, és ezt erősítheti, ha Trump javítja a viszonyt Moszkvával. Törökország is komoly kockázati tényező, Erdoğan antidemokratikus, egyre inkább diktatórikus lépései nem csupán belső válsággal fenyegetnek, de a közel-keleti konfliktus hatásait is fokozhatják, gondoljunk csak a felénk jövő menekültáradatra.
Hogy pontosan hogyan alakul a jövő év, lehetetlen megjósolni, de az biztos, hogy növekvő kockázatokkal kell számolnunk. Nekünk sajnos kis országként nemigen lehet hatásunk a nemzetközi gazdasági folyamatokra, azok viszont nyitottságunk miatt közvetlenül és azonnal érintenek minket. Ebből eredően a legkiszolgáltatottabbak közé tartozunk, kedvezőtlen fejlemények esetén másoknál többet veszíthetünk. Az EU meggyengülése, a belső széthúzási trendek erősödése, a nacionalista önzés térnyerése számunkra súlyos következményekkel járna, még jobban a perifériára szorulnánk. Jó lenne, ha ezt Orbánék is belátnák.