Klímarezisztens ribizlit hozott létre Ukrajna: így válnának szuperhatalommá?

Ukrajna továbbra is a világ második legnagyobb ribizlitermelője Lengyelország mögött.

2025. január 26., 15:41

Szerző:

Az Állami Statisztikai Szolgálat legfrissebb adatai szerint Ukrajna továbbra is a világ második legnagyobb ribizlitermelője Lengyelország mögött, így az ország ribizliágazata a háztáji gazdaságokra és az innovatív fajták fejlesztésére támaszkodva őrzi pozícióját – írja cikkében az Agroinform

Klímaálló ribizlit nemesítettek az ukránok

Olekszandr Jarescsenko, az Ukrán Nemzeti Agrártudományi Akadémia Kertészeti Intézetének nemesítője kifejtette, az ukrajnai ribizlitermelés adatai nem teljeskörűek, mivel az ültetvények kétharmada olyan háztáji gazdaságokban található, amelyek nem szolgáltatnak adatokat a statisztikai hivatalnak. Ennek ellenére az ország jelentős termelőként szerepel a Nemzetközi Feketeribizli Szövetség (IBA) statisztikáiban, amelyek szerint a világ ribizliültetvényeinek 8 százaléka Ukrajnában található.

 Az arány azonban könnyedén változhat, miután 2022-ben az Ukrán Nemzeti Agrártudományi Akadémia hét új ribizlifajtát vett fel az állami nyilvántartásba. Az új fajták, mint például a Kira, a Merezska és a Vecsornicja, kiemelkednek szárazságtűrésükkel, magas alkalmazkodó- és a késő tavaszi fagyokkal szembeni ellenálló-képességükkel. Ezek a tulajdonságok nemcsak a termésbiztonságot növelik, hanem a globális klímaváltozás kihívásaira is választ adnak.

Az új fajták létrehozásának elsődleges célja ugyanis a hazai ipari ribizliállomány modernizálása. Az eltérő érési időpontokkal rendelkező fajták alkalmazkodnak a termelők igényeihez, lehetővé teszik a piaci kínálat bővítését és a feldolgozóipar hatékonyabb kiszolgálását. 

2024 októberéig egyébként összesen 35 fajta feketeribizli szerepelt az Ukrajnában termeszthető fajták állami nyilvántartásában – egytől egyig ukrán szelekció. Ezek közül a Juvilejna Kopanja, a Vernisazh, a Szofijivszka, a Volodimirszka és az Oriana fajták a legelterjedtebbek, köszönhetően bőtermő képességüknek, erős növekedésüknek és gépi betakarításra való alkalmasságuknak.

Így oszlik meg a világban a ribizli

 A Nemzetközi Feketeribizli Szövetség (IBA) szerint körülbelül 50 000 hektár feketeribizli van a világon, melyek 95 százaléka az európai országokban koncentrálódik. Elsősorban Lengyelországban (70 százalék), Ukrajnában (8 százalék), Lettországban (3 százalék), Franciaországban (3 százalék) és Németországban (2 százalék).

(Kiemelt képünk illusztráció. Forrás: Pixabay)