Rekord magyar részvétel a kortárs műkereskedelmi vásáron
Ez a hétvége Bécsben a galériáké: ötödször rendezik meg a Vásárvárosban a kortárs művészeti vásárt. A Viennafair súlypontja Közép-Kelet-Európa, ez az a terület, amellyel a bécsi művészeti vásár a nyugat-európai és a tengerentúli gyűjtők különleges érdeklődését magára vonja, hiszen nekik viszonylag kevés a lehetőségük a régióban jelentkező fiatal tehetségek megismerésére.
A ma kezdődött és 10-én záruló vásár
http://www.viennafair.at(egyik) különlegessége, hogy ilyen sok magyar még soha nem volt jelen: hat galéria és hét kortárs művészeti intézmény képviselteti magát. Az ACB Kortárs Művészeti Galéria, az Inda Galéria, a Kisterem, a Knoll Galéria Budapest, a Ráday Galéria és a Viltin Galéria önálló kiállítóként, a Budapest Galéria, a Fiatal Művészek Stúdiója Egyesület, a Fővárosi Képtár/Kiscelli Múzeum, a Ludwig Múzeum – Kortárs Művészeti Múzeum, a Magyar Fotográfusok Háza és a Műcsarnok – a Műcsarnok koordinálásában – közös standon, a Magyar Képzőművészeti Egyetem pedig egy projekt keretében mutatkozik be.Más közép-kelet-európai országok is jelen vannak. Lengyelországból hét galéria érkezett, Ljubljanából öten jöttek, négy galéria neve mellett pedig Pozsony áll a több mint 120-as részvételi listán. Idén is folytatódik a fiatal művészeket bemutató sorozat: a vásár központi helyén nyitott standrendszert építettek fel, ahol a galériák – egyenként 20 négyzetméteres területen – fiatal alkotók műveit állíthatják ki. Ez a bemutatkozási lehetőség nemcsak a gyűjtőknek, hanem a galériáknak is fontos ösztönzés arra, hogy tevékenységüket az új művész nemzedék(ek)re is kiterjesszék. Az immár hagyományosnak mondható keretprogram gazdagabb, mint valaha – fiatalok számára szervezett múzeumi vezetéssel, különleges tematikájú konferenciákkal teszik változatosabbá azokat a napokat, amelyeket az érdeklődők a vásár idején Bécsben töltenek.
A Viennafair egyelőre, legalábbis a jelentkezők számából következtetve, dacol a válsággal – véli Edek Bartz igazgató. Véglegeset persze inkább majd csak a zárás után, a forgalom és a látogatottság adatainak ismeretében lehet mondani. Tény azonban, hogy a műkereskedelmi vásárok nemzetközi naptárának alakulása, amely miatt a Viennafairt az eddigi áprilisi időpont helyett most később rendezik, jelzi, milyen nehéz időket élünk. A düsseldorfi és a frankfurti vásárt eleve lemondták, Moszkva a helyzet javulását remélve
későbbi – őszi – időpontra halasztotta a rendezvényt. Ezzel Bécs súlya alaposan megnőtt, így ha lehet, a korábbinál is jobban igyekszik kitenni magáért.