Ránk erőszakolja pénzét az IMF - hogy is van ez?
A Pénzügyminisztérium bejelentette, hogy Magyarország csaknem ötmilliárd euró hitelt már lehívott az IMF 12,5 milliárdos készenléti keretéből. Ez a pénz jelenleg a Magyar Nemzeti Bank számláján vár esetleges felhasználásra, egyelőre a devizatartalékot növeli. Állítólag még nincs szükség rá, de az IMF kérte, hogy az első csomag teljes egészét hívja le az ország. Ha ez így van, érdekes, hogy a világméretű pénzszűkében a Valuta Alap valósággal ránk erőszakol egy nem csekély összeget.
Az IMF-fel nem kötött hitelszerződést az ország, ugyanis a kölcsönt az IMF standard alapján folyósítják minden külön szerződés nélkül, ha azt az adott ország pénzügyminisztere és jegybankelnöke kéri - mondta Kovács Álmos, a pénzügyi tárca szakállamtitkára. Az IMF- standard szerint a hitelkamat mindig a meghatározó valuták (dollár, euró, angol font és japán jen) kamatain alapul. Jelenleg ez 2,7 százalék, ám az ország IMF-kvótájának 200 százaléka felett száz bázispontos, a kvóta 300 százaléka felett 200 bázispontos felárat kell fizetni, így 3,9-4,1 százalék lesz a kamat.
Ez valóban nagyon kedvezőnek látszik, főleg ha azt vesszük, hogy az MNB jelenleg csak 12 % felett tud forint alapú állampapírt kibocsátani, már ha egyáltalán van vevő. Ha abból indulunk ki, hogy a forint árfolyama a következő egy-másfél évben stabil marad, akkor a kamatkülönbség 7-8 százalékos, ami 350-400 millió euro, azaz kb. százmilliárd forint megtakarítást jelenthet. Logikusnak látszik tehát, hogy az állam az új hitelkeretből finanszírozza a költségvetési hiányt. Finoman szólva is furcsa viszont az az ellenzéki vád, hogy az IMF mentőcsomag többlet terhet jelent az országnak.
A lehívott hitel csak abban az esetben növeli az adósságot, ha azt felhasználja az ország, ám ez csak a költségvetési törvényben megfogalmazott felhatalmazással lehetséges. A Világbank egymilliárd eurós keretéről még folynak a tárgyalások, ennek a csomagnak a futamideje várhatóan hosszabb lesz az IMF négyéves hitelénél. Az EU 6,5 milliárdos keretéről folyó tárgyalások még kezdeti stádiumban vannak, ráadásul a hitelszerződésre mind a 27 tagállamnak rá kell majd bólintania.