Pénzt vagy ipart?!

Az euro folyamatos erősödése az unión kívüli valutákkal szemben rontja az eurozóna országai kivitelének versenyképességét és ez éreztetni kezdte hatását az ipari teljesítményében, amely júniusban három év óta először csökkent. Mindez figgyelmeztető jel számunkra is: egyrészt a forint túlerősödése megnehezítheti a hazai cégek exportra termelését, másrészt korlátozhatja európai értékesítési lehetőségeiket is.

2008. július 1., 13:42

Az eurózóna feldolgozóipari beszerzői menedzser indexe júniusra 49,2 pontra esett a májusi 50,6 pontról. Az elemzői várakozásokban még ennél is nagyobb mértékű, 49,1 pontra történő visszaesés szerepelt. Az 50 pont alatti index a tevékenység csökkenését jelzi, amire 2005 júniusa óta nem volt példa. A további kilátások is kedvezőtlenek, mivel az új megrendelések indexe öt éves mélypontra esett vissza. Mindezek hátterében szakértők szerint az áll, hogy az euró árfolyama, amely júniusban 11 havi csúcsra jutott a dollárral szemben a Fed kamatcsökkentése után, fékezte az exportot.

A kedden közölt adat növeli az Európai Központi Bank dilemmáját. Az EKB csütörtökön a várakozások szerint emelni fogja az irányadó kamatot, hogy megfékezze a magas inflációt, amely négy százalékos rekordszintre emelkedett júniusban a hétfőn közzétett adatok tanúsága szerint. A gazdasági tevékenység lanyhulása viszont ezzel ellentétes lépést feltételezne és arra ösztönözné az EKB-t, hogy ne nyúljon a kamathoz. Hasonló ellentmondással küzdött a közelmúltban a magyar jegybanktanács is, amely végül többségi szavazással a várakozások ellenére szinten tartotta a forint alapkamatát.

Az eurozónás pénzromlás ütemének gyorsulását jelzi, hogy a feldolgozóiparban a bekerülési árak indexe két éves csúcsra, 70,8 pontra nőtt a májusi 66,9 pontról. Igaz, a vállalatok az árdrágulás egy részét át tudták hárítani vevőikre, amit a kibocsátási árak 56,4 pontos indexe jelez. Ez az áprilisban mért éves rekorddal azonos szinten állt júniusban.

Ami a legnagyobb országokat illeti, Németországban a feldolgozóipari beszerzői menedzser index 52,6 pontra esett a májusi 53,6 pontról, Franciaországban pedig az index három év óta első ízben utal a feldolgozóipari tevékenység lassulására, az index ugyanis 49,2 pontra esett. Spanyolországban tovább csökkent az index, a negatív tartományban 40,6 pontra került, és ezzel már a hetedik hónapja folyamatosan az 50 pontos küszöb alatt mozog. Olaszországban júniusra 46,9 pontra esett a májusi 48,0 pontról, a feldolgozóipari tevékenység lassulása itt már a negyedik hónapja tart.

Ez a folyamat számunkra is kedvezőtlen, mivel termékeink legnagyobb felvevő piaca az unió. Ha tehát az eurozónában negatív tendenciák jelentkeznek, azok közvetlen hatással vannak kiviteli lehetőségeinkre és ezen keresztül a hazai termelésre.