Oszkó Péter: olyan nagy az államadósság, mint 2010-ben
A volt pénzügyminiszter nem irigyli azt a kormányt, akinek 2022-ben a gazdaságpolitikát kell irányítania.
Magas adósságállománnyal, erős inflációs nyomással és kétséges gazdasági növekedési pályával kezdhet a jelenlegi vagy az ellenzéki kormány Oszkó Péter volt pénzügyminiszter szerint. A Bajnai Gordon vezette kormány minisztere nagy kockázatot lát abban, hogy Magyarország a világ többi országához képest magas adóssági rátával folytatta a válságkezelést. Oszkó Péter szerint a koronavírus olyan mértékben visszahúzta a magyar államadósságot a tíz évvel ezelőtti állapotba, hogy egyáltalán nem irigyli azt a kormányt, akinek 2022-ben a gazdaságpolitikát kell irányítania – írta az atv.hu
A volt pénzügyminiszter emlékeztetett rá, hogy 2010-ben a Fidesz egy adott adósságráta mellett vette át a kormányzást, ami magas volt az azt megelőző válság és a nagyjából másfél évtizedes gazdaságpolitika miatt. Oszkóék próbálták kontroll alatt tartani az akkori váltságot, de előttük valóban nagyon megnőtt az államadósság. Kiemelte: ezzel a Fidesz próbált harcot vívni.
„Egy év alatt akkora adósságnövekedés következett be, amennyit tíz év alatt sikerült csökkenteni” – szögezte le. Oszkó Péter hangsúlyozta,
most ott vagyunk adósság terén, mint 2010-ben – noha kevesebb külföld felé ez az összeg.
A volt pénzügyminiszter elmagyarázta, hogy mérhetetlen sok hitelt veszünk fel, és elköltjük, hogy a gazdasági visszaesés negatív hatásait ne érezzük. Abból lehet még a baj szerinte, hogy sok az állami beruházás, csak később fog kiderülni, hogy jó dolgokra költöttük-e a pénzt. Ehhez hozzáfűzte azt is, hogy ezek a beruházások az adott pillanatban gazdasági növekedést eredményeznek, de amikor már nem hitelből növekednek, hanem piaci alapon, bevételt kell termelni. Ekkor derül ki, hogy mi volt jó ötlet és mi nem. A kormány által előrevetített gazdasági növekedéssel kapcsolatban még bizakodó: Még költjük a hitelt, ezért megugorhatjuk jövőre a várt gazdasági növekedést.
Oszkó Péter szerint az infláció veszélyt jelent, mert a válság alatt a lakosság kevesebbet költött, így nem lehetett annyira érezni. De még így is várakozáson feletti lett az pénzromlás üteme. Ennek a helyes kezelése a jegybank kezében van, amit kamatemeléssel tud fékezni. Kiemelte: kimért, fokozatos kamatemelési ciklus jöhet. Ez érezhető lesz a 2022-ben hatalmon maradó vagy új kormánynak, mert magas adósságállománnyal, erős inflációs nyomással és kétséges gazdasági növekedési pályával kezdhet.
Oszkó Péter az ellenzék által ígért minibálbér megemelésére is reagált. Karácsony nettó kétszáz ezer forintot ígér, de a volt pénzügyminiszter leszögezte, hogy mindezt ígérni könnyű, tulajdonképpen más pénzéből, mert megvan a kockázata, hogy a vállalkozások jó része nem tudja majd ki gazdálkodni. Mindeközben muszáj emelni, hogy ne legyen munkaerő-kivándorlás. A Dobrev Klára által beígért euró kapcsán azt mondta, csak stabil költségvetési hiány és normál szinten tartott infláció mellett lehet bevezetni.
Technikailag ez megoldható, de ahhoz, hogy bevezessük, versenyképes gazdasági helyzetben kell lennünk. Stabil, erős gazdaság kell hozzá.
(Kiemelt kép: Oszkó Péter, a PortfoLion Kockázati Tőkealap-kezelő Zrt. elnök-vezérigazgatója beszél a Budapesti Gazdasági Fórumon a Sofitel Hotelben 2013. október 17-én. Fotó: Kovács Attila / MTI)