"Összevissza nyilatkozik Selmeczi Gabriella"
Megint összevissza beszél a nyugdíjvédelmi biztos
Elrettentő példaként említette Selmeczi Gabriella, nyugdíjvédelmi biztos a Honvéd Önkéntes és Magánnyugdíjpénztárat. A kormánypárti politikus szerint kétszázmilliót bukott a pénztár egy ingatlanügyleten, ebből is látszik, hogy a pénztárak eltőzsdézik a pénzt. Kár, hogy nem így van – mondta a pénztár vezetője a
Klubrádió Reggeli Gyors című műsorában.Mégsem bukott a Honvéd Nyugdíjpénztár milliókat, hiába mondja ezt a nyugdíjvédelmi biztos. Szenes Zoltán igazgató szerint egyrészt az ingatlanvásárlást nem a magán-, hanem az önkéntes nyugdíjpénztár ejtette meg, hiszen a magánnyugdíjpénztárnak akkoriban nem is volt jogi lehetősége ilyen befektetésre, másrészről pedig az üzlet most is nyereséges. Szenes Zoltán azt mondta, bár a nyugdíjvédelmi biztos őt, mint igazgatót is belekeverte az ügyletbe, a valóság az, hogy ő akkor még nem is volt a nyugdíjpénztárnál.
Az igazgató szerint politikai lejárató marketingkampány folyik a magánnyugdíjpénztárak ellen. Mint mondja, az idei mérleg szerint egy kivételével minden pénztárnál jelentkezik reálhozam, ellentétben a miniszterelnök állításával. A Honvéd Nyugdíjpénztárnál ez elmondása szerint 2-3,5 százalék.
A magánnyugdíjpénztárak befektetéseit folyamatosan kontrollálta az állam. Kezdetben a vagyon döntő részét állampapírba kellett fektetni, 2007-ben azonban a kormány a nagyobb kockázatú befektetéseket is szorgalmazta. Az igazgató szerint ekkor vásároltak tőzsdei részvényeket, de a világválság elvitte az ezekből remélt hasznot.
Hozzátette: a magánnyugdíjpénzek több mint ötven százaléka most is állampapírban van, az önkéntes pénztárban pedig ez az arány 70 százalék feletti.
Szenes Zoltán arról is beszélt, hogy fölajánlották a kormánynak, hogy az állampapírban lévő 3000 milliárdnyi megtakarításból a jogszabály adta lehetőségeken belül olyan befektetéseket eszközölnek, amilyenekre a kabinetnek éppen szüksége van. Vagyis a kormány akarata valósult volna meg, akár a KKV támogatásokkal, akár tőkeinjekciókkal. A jelenlegi vezetés azonban mindenképpen einstandolni akarta a befizetett pénzt.
A pénztárigazgató szerint az államnak mindig volt és van is lehetősége a magánnyugdíjpénztárak szabályozására, ezért fájdalmas, hogy ezt a partneri együttműködést az pénztárak ellehetetlenítésével akarja befejezni a kormány.