Íme az új árplafon, amit hétfőn vezettek be
A nyugati országok ezentúl csak maximalizált árplafonnal vennének orosz kőolajat, az intézkedés hétfőn lépett életbe. Előtte Oroszország már közölte, ők csak piaci áron adnak majd el kőolajat, akinek ez nem jó, az nem kap.
Az Egyesült Királyság, Japán, Németország, Olaszország, Franciaország, Kanada és az Egyesült Államok, valamint az EU-tagállamok és Ausztrália hordónként 60 amerikai dollárban határozták meg az orosz kőolaj felső árplafonját korábban, hétfőn pedig az intézkedés a nemzetközi piacon életbe is lép, írta a Telex.
A kőolaj-árplafon alól Magyarország és Szlovákia korábban felmentést kaptak az Európai Tanácstól. A megállapodás lehetőséget biztosít arra, hogy az abban részt vevő országok biztosítótársaságok és hitelintézetek közvetítésével továbbra is vásároljanak orosz olajat, de csak az árplafon szerinti, vagy az alatti áron vehetik át. A G7-ek így próbálják meg az orosz oljaból származó és azután az ukrajnai háborúra fordítható orosz állami bevétel mértékét minimálisra szorítani.
Vasárnap Alekszandr Novak orosz energiaügyi miniszterelnök-helyettes a Rosszija 24-nek úgy nyilatkozott, elkezdték azon intézkedések kidolgozását, amelynek folytán Oroszország kőolajat csak és kizárólag a piaci áron lesz képes a jövőben értékesíteni, így próbálják elejét venni a G7 árplafon-politikájának.
A megállapodás korai szakaszában Lengyelország kormánya még a 60 dolláros hordónkénti árat is sokallta, alacsonyabb árplafonért lobbiztak.
(Kiemelt kép: Norvégia legnagyobb olajmezője Stavangerben. Ez az oroszon kívüli legnagyobb kőolajforrás Európában. Fotó: Carina Johansen / NTB Scanpix / AFP)