Ördögi spirál hajtja fel az olajárakat

Egyes elemzők szerint napok kérdése, hogy a kőolaj hordónkénti ára elérje a 150 dollárt. A néhány hetes stagnálás után megindult emelkedés hátterében most az amerikai gazdaságról érkező rossz hírek kiváltotta reakció áll, miközben az ellátás több mint elégséges. Ha a negatív hangulat marad, további drágulás várható, ami viszont még inkább lassíthatja a gazdasági bővülést. Árcsökkenés csak akkor lesz, ha sikerül kikeveredni ebből az ördögi spirálból.

2008. július 3., 16:57

Csütörtök reggel új árrekordokkal kezdte a napot a kőolaj a szabadpiacon, 145 dollár fölé emelkedve. Lassan, de biztosan közeledünk a hordónkénti 150 dollár felé az olajpiacon. Az ok most is a makroadatokban, azaz amerikai gazdaság nem túl rózsás állapotában és az ennek következtében tovább csökkenő dollárárfolyamban keresendő. A múlt héten ráadásul kétmillió hordóval esett az amerikai nyersolaj-készlet, ezzel január óta először csökkent a 300 millió hordós határ alá.

Ezt tetézte, hogy az amerikai Fed a gazdaság élénkítését célozva a várakozások ellenére nem változtatott az irányadó kamaton, és kommentárja nem igazolta a távolabbi kamatemelési reményeket sem. A dollár még gyengébb lett, és a részvénypiacok is meredeken zuhannak a profitkilátások rosszabbodása miatt. Ezért a "forró tőke" ismét a szilárd pontnak tartott olajpiacra áramlik és valójában ez okozza a drágulást.

Történik ez annak ellenére, hogy a kínálat és az ellátás világszinten továbbra is bőséges. Májusban az OPEC-országok termelése napi 32,12 millió hordóra nőtt az áprilisi, napi 31,71 milliós átlagról. Az OPEC exportja az elmúlt néhány héten az idei eddigi legnagyobbra növekedett, miközben a kereslet az idén eddig csökkent, és jelenleg is tovább apad. Egy friss statisztika szerint az Egyesült Államokban az elmúlt négy hét átlagában a teljes olajtermék-fogyasztás 3,2 százalékkal kevesebb volt, mint tavaly ilyenkor. A kínai kereslet várható további apadására utal, hogy csütörtökön kiderült: a kínai kormány visszavonja az importadó-visszatérítést az olajtársaságok számára, miután a múlt hónapban 18 százalékkal emelték az üzemanyagok árát Kínában. Az OPEC-tag Katar olajipari minisztere vasárnap azt mondta, a piac túltelítettsége miatt tulajdonképpen csökkenteni kellene a termelést, de ez most "lélektanilag nem lenne bölcs" intézkedés, sőt, - mint mondta - inkább megpróbálják enyhíteni a feszültséget.

A világpiaci olajárat manapság tehát korántsem a kereslet-kínálat viszonya határozza meg, hanem hangulati és pszichikai tényezők. Egyfajta negatív spirál alakult ki: a rossz gazdasági mutatók miatt a befektetési alapok tőkéje egyre nagyobb mértékben az olajpiacra menekül, ami felhajtja az árakat, ennek hatására még rosszabbak lesznek a gazdasági mutatók és ez így megy tovább. Kérdés, mikorra és hogyan tud a világ kitörni ebből az ördögi körből.