Orbánnak az arabok pénzére fáj a foga

Egy bahreini kereskedő a textiljeit hozná ide, egy katari befektető pedig szállodát építene Hévízen. Kétszáz arab üzletember és diplomata érkezett Budapestre. Orbán szerint összeköt minket, hogy kultúraépítő népek vagyunk, az üzletre pedig szerinte is szükség van, mert valamiből élni kell.

2012. november 13., 05:31

Hétfőn, az első Arab-Magyar Gazdasági Fórum alkalmával két napra Budapestre érkezett 200 üzletember és diplomata érezhetően komolyan és szívesen vette az Orbán-kormány keleti nyitásának politikáját: konkrét befektetések – például turisztikai vagy ingatlanprojektek – reményében lapogatták az üzletet remélő potenciális magyar partnerek vállát, miközben igen magasra szökött a szórólapok és névjegykártyák forgási sebessége is, írja az

Origo.

Az Orbán Viktor-beszéddel induló kétnapos konferencia első kávészünetében egy katari üzletember úgy fogalmazott, azért szimpatikus neki a magyar kormány hozzáállása, mert ő is úgy érzi, véget ért – ahogy fogalmazott – a brókervilág, és végre a termelők új korszaka következik, amelyben felértékelődnek az új irányok és piacok. Ő maga egyébként több szektorban is érdekelt, és mivel a nyugati világot már ismeri, ott vannak üzletei, most térségünk felé nyitna.

„Azért ezekből a tervekből nem egyik napról a másikra lesz bármi” – jelezte az arab világban már jártas egyik magyar résztvevő. Szerinte az a 4000 milliárd dolláros külkereskedelmi és beruházási volumen, amiről Adnan Kasszar, az Egyesült Arab Kamara elnöke beszélt Magyarország és az arab térség között – távlatosan –, inkább csak vágyálom, de már a töredéke is nagyon jól jönne az országnak.

Az arabok Magyarország iránti érdeklődése egyébként nem csak ebben a két napban nyilvánul meg. „Körülbelül egy éve van mindennap közvetlen repülőjárat Katar és Budapest között, és július óta szinte minden gépünk tele van” – mondta Tamás László, a Qatar Airways kereskedelmi igazgatója. A magyar fővárosba érkezőknek persze nem mindegyike pénzzel tömött aktatáskás befektető, de a mezei, családos turisták nagy része is igen jómódú, és jellemzően az ötcsillagos szállodákat keresik. Újabban pedig az úgynevezett inszentív utak térképére is felkerült Budapest, így töltött el például augusztusban egy hetet a városban az a 120 ember, akik egy kuvaiti olajcég dolgozóiként nyerték az ösztönzésnek szánt jutalomüdülést.