Orbánék kreatívan lépnek túl a trükközésen

Nem gond, ha az adatok nem támasztják alá a Fidesz sikerpropagandáját, Orbánék roppant kreatív megoldást találtak erre: a tények kisstílű tagadásán és kiforgatásán nagyvonalúan túllépve magát a statisztikát alakítják át úgy, hogy az eredmény számukra kedvező legyen. Szemlátomást nem érdekli őket, hogy ilyen már volt az előző rendszerben is, és láttuk, hová vezetett.

2013. október 9., 13:49

Hol vagyunk már attól, amikor a Fidesz még ellenzékből átlátható, nyitott kormányzást ígért a választóknak, miközben az adatok meghamisításával vádolta a szocialista kormányt. Ez utóbbit azonban sem akkor, sem azóta nem tudta alátámasztani: a legfőbb érve az volt, hogy az éves költségvetés és az uniónak megküldött konvergenciaprogram prognosztizált számai eltértek a későbbi tényadatoktól. Ezen az alapon az Orbán-kormány három éve folyamatosan hamisít, mivel az általuk készített makroprognózisok köszönő viszonyban sincsenek a valós folyamatokkal. Nem véletlen, hogy a büdzséket tucatszor módosítgatják, és az év végére már alig hasonlítanak az eredetileg elfogadotthoz.

Most utólag már láthatjuk, hogy transzparencia szempontjából az előző kormányok adatszolgáltatása maga volt a Kánaán, legalábbis a jelenlegivel összehasonlítva. Orbánék lépésről lépésre szűkítették a gazdasági elemzést lehetővé tevő tájékoztatást, a részletes, az összehasonlítást is lehetővé tevő adatokat csak kemény munkával, és úgy sem teljes körűen lehet kibányászni az eldugott statisztikákból. A kormányzati beszámolók, sőt egy idő után már a KSH összefoglaló jelentései is kiragadott mutatókat hangsúlyoztak, amelyek valamennyire alátámaszthatják a sikerpropagandát. Ha ez sem elég, egyszerűen tagadják a tényeket, lásd a szőke szóvivő bátor kijelentését arról, hogy a nyilvánvaló emelkedést mutató számok ellenére mindenki tudja, hogy csökken az államadósság.

Ez azért már nagyon ciki volt, így aztán el is tüntették az NGM honlapjáról az adósságszámlálót, nehogy az megtévessze az embereket. Még ennél is tovább mentek Vargáék azzal, hogy a költségvetés augusztusi és szeptemberi alakulásáról nem adtak részletes tájékoztatást, csupán annyit közöltek, mennyi lett a hiány (jóval túl van az egész évre eredetileg tervezettnél). A rendszerváltás óta nem fordult elő, hogy a legfontosabb közérdekű adatokat, a büdzsé bevételeinek és kiadásainak számait ne hozzák nyilvánosságra, hanem helyette videoüzenetben bizonygassák, hogy minden a legjobban fog alakulni, higgyük el. Az már csak hab a tortán, hogy a hiányadatot nem a tavalyi évhez, de még csak nem is 2010-hez, a kormányváltás időszakához hasonlították, hanem 2006-hoz (!), minden bizonnyal azért, mert ahhoz képest tudtak valamilyen pozitívumot felmutatni. (Legközelebb akár a török dúlás vagy a tatárjárás is hasonlítási alap lehet.)

Ha azt gondoljuk, hogy ez már mindennek a teteje, nagyot tévedünk. Az adatok eltitkolása és kiforgatása primitív módszer, előbb-utóbb úgyis kiderül az igazság. Orbánék ennél sokkal kreatívabb megoldásra is képesek: úgy alakítják át a statisztikai számítást, hogy az nekik kedvezzen. Ezt már néhány területen megtették, ahol a tények nem átallottak ellentmondani a fideszes propagandának. Ilyen volt például a bűnügyi statisztika, ahol a számok az istennek sem akarták igazolni, hogy a Fidesz egy csapásra, vagy ahogy Pintér Sándor ígérte, két hét alatt rendet csinált. A megoldás hihetetlenül egyszerű: egyes, eddig bűncselekménynek minősülő tetteket szabálysértéssé kell átminősíteni, például a károkozás értékhatárának megváltoztatásával, és máris javítható a statisztika.

Tegnap 15:09

Jelenleg is több mint 750 ezer külföldön dolgozó vagy külföldre ingázó magyar van, akiknek célszerű tisztában lenniük a nemzetközi nyugdíjmegállapítás uniós szabályaival, erre hívja fel a figyelmet Farkas András nyugdíjszakértő. De mi van akkor, ha az Európai Unió terültetén kívül eső országban szerzett valaki nyugdíjjogosultságot? Mutatjuk a részleteket!