Orbán Viktor onnan kapott övön aluli ütést, ahonnan nem számított rá

A Magyar Kereskedelmi és Iparkamara frissen megválasztott elnöke szerint a magyar gazdaság jövője a munkaalapú helyett a technológia-intenzív tudásalapú társadalomban van. Ezzel Nagy Elek gyakorlatilag keresztülhúzta Orbán Viktor gazdasági rendszerét.

2024. december 16., 11:44

Szerző:

A Magyar Kereskedelmi és Iparkamara (MKIK) új elnöke, Nagy Elek pécsi látogatásakor kijelentette, a munkaintenzív időszaknak vége, egy technológia-intenzív tudásalapú társadalmat, gazdaságot kell építeni. Ezzel pedig ugyan nem mondta ki, de a világ tudtára adta, hogy Orbán Viktor tévútra vitte Magyarországot a munkaalapú társadalom programjával 14 évvel ezelőtt – írja véleménycikkében a Piac és Profit. De ne szaladjunk ennyire előre, először lássuk, mit mondott pontosan az MKIK-elnök!

Munkaalap helyett a tudásra kell alapozni a gazdaság teljesítményét

Nagy Elek a NAV Baranya Vármegyei Adó- és Vámigazgatóság, a Dunántúli Napló, valamint a Pécs-Baranyai Kereskedelmi és Iparkamara Top 100 gála elnevezésű gazdasági évzáróján kiemelte:

a Makronóm Intézet kutatása szerint a magyar középvállalkozások közül azok voltak az elmúlt évtized nyertesei, amelyek a tudásba fektettek, együttműködtek kutatókkal, kutatóintézetekkel, egyetemekkel. Emellett exportáltak, meg tudták fizetni a speciális tudású embereket, és így jóval magasabb hozzáadott értéket teremtettek.

Az MKIK-elnök emellett szükségesnek nevezte egy gazdaságfejlesztő intézet létrehozását, megjegyezve, hogy „ebben az osztrákok is partnerek”.

Nem adott túl sokat a munkaalapú gazdaság

A Piac és Profit cikkében felidézte: az egykori versenytársak, a rendszerváltó országok szinte már mindenben leelőztek minket. GDP-ben, bérekben, versenyképességben. A hivatalos adatok szerint a 2 millió magyar nyugdíjasnak immár a negyede él a szegénységi küszöb alatt. Az adósságszolgálati kiadások tekintetében GDP arányosan az elsők vagyunk Európában, még az olaszokat és a görögöket is sikerült megelőznünk, ami nem kis teljesítmény. 

A munkaalapú társadalom tervének megalkotói a legnagyobb sikert a külkereskedelemtől remélték, a külföldi beruházásoktól. Ehhez képest a termékexport jelenleg a leggyengébb láncszeme gazdaságunknak. A legfontosabb szereplő mind az export, mind az import oldalon az üzleti szolgáltatás, a legnagyobb exporttöbbletet biztosító szektorok pedig a turizmus és a szállítási szolgáltatások. A Gazdaságkutató Intézet ezzel kapcsolatban leszögezi, a termékexport gyengélkedését a szolgáltatások ellentételezték, ezzel javítva a külkereskedelmi egyenleget.

Ezért érdekes Nagy Elek kiszólása

Az üzleti portál elemzésében kitért arra is, hogy miért meglehetősen bátor Nagy Elek, amiért kiszólt az Orbán Viktor diktálta rendszerből. Először is azért, mert a legitimnek tekintett vezetők közül – írja a lap – még soha senki nem merte nyilvánosan kimondani, de még éreztetni sem, hogy az orbáni gazdaságpolitika megbukott. Matolcsy György jegybankelnök ugyan mondott hasonlókat, de őt már mindenki súlytalannak, kegyvesztettnek könyvelte el. Ellenben Nagy Elek legitimitása jelenleg megkérdőjelezhetetlen. Orbán egyik leghűbb vazallusát, Parragh Lászlót megbuktatva lett a Magyar Kereskedelmi és Iparkamara új elnöke, ráadásul régi ismerőse a miniszterelnöknek, hiszen az első Orbán-kormány idején ő volt a Vegyépszer nagyhatalmú tulajdonosa. Ez a cég akkoriban rengeteg gigaértékű állami megbízást kapott, többi között autópálya-építésekre.

(Kiemelt képünkön Orbán Viktor miniszterelnök. Forrás: Orbán Viktor Facebook-oldala)