Orbán túljutott a saját tetőpontján

Az Orbán magyar miniszterelnök vezette Fidesz sokat vesztett a népszerűségéből, és egy pótválasztás következtében elvesztette parlamenti kétharmados többségét is. Előretör a Jobbik – írja Peter Bognar a Die Pressében.

2015. február 25., 07:22


Orbán Viktor és a Fidesz mégis csak legyőzhető. Miközben a nemzeti konzervatív kormánypárt 2006 óta egyetlen parlamenti-, önkormányzati- és európai parlamenti választást sem veszített el, legutóbb két érzékeny választási vereséget is el kellett szenvednie. Miután először Budapesten az újpesti választási kerületben elveszített egy képviselői helyet a baloldal javára (2014. november), most hasonló dolog történt a veszprémi választási kerületben: Veszprém a Balatontól északra fekszik. Mindkét voksolás a tavaly áprilisi parlamenti választás pótválasztása volt. A Veszprémben elszenvedett kudarccal bekövetkezett az, amit a választás előtt sok szakértő még lehetetlennek gondolt: a legyőzhetetlennek vélt kormánypárt elvesztette kétharmados parlamenti többségét.

A veszprémi választási kerületben azért kellett pótválasztást tartani, mert Navracsics Tibor eddigi parlamenti képviselő 2014 őszén EU-biztosként Brüsszelbe távozott. A megüresedett mandátumot a jövőben az a Kész Zoltán birtokolja majd, akit „független jelöltként” valamennyi jelentősebb baloldali párt támogatott Veszprémben. Kész Fideszes ellenfelét, Némedi Lajost, bő kilenc százalékkal utasította maga mögé.

Kész választási győzelme különösen azért figyelemre méltó, mert a veszprémi választási kerület mindig a Fidesz fellegvárának számított. A vasárnapi választás előtt a szakértők többsége még Fidesz-győzelemre számított.

Megerősödtek a szélsőjobboldaliak

És mégis: az elmúlt hónapokban már körvonalazódott a Fidesz mostani választási veresége; a közvélemény-kutatási adatok szerint a kormánypárt példátlan hanyatlást élt át. Az Ipsos közvélemény-kutatási intézet szerint 2014 októbere óta nem kevesebb, mint 1,1 millió választó pártolt el, és a Fidesz népszerűsége 35 százalékról 21 százalékra zuhant.


Eközben a szélsőségesen radikális Jobbik jelentősen megerősödött. Az Ipsos felmérése szerint 16 százalékkal az ország második legerősebb pártja lett. Ez azt jelenti, hogy a Fidesznek csupán 400 000-rel van több választója, mint a Jobbiknak. Ehhez jön, hogy a 30 év alatti választói csoportban a szélsőjobboldali párt már négy százalékkal megelőzte a Fidesz-t (20 százalékkal szemben 16 százalék). Közvélemény-kutatások szerint 11százalékkal az MSZP a legerősebb baloldali párt.
Ezért egyáltalán nem különös, hogy az ellenzék manapság egyhangúlag fordulatról beszél. Miközben a baloldal büszkén arra hivatkozik, hogy egyesített erővel képes legyőzni a Fideszt, a Jobbik már a tapolcai választási kerületben (Közép-Magyarország) áprilisban megrendezendő pótválasztás biztos győzteseként tekint magára.

A Fidesz népszerűségének nagyarányú csökkenését a szakértők az Orbán-kormány azon intézkedéseinek a sorozatára vezetik vissza, amelyek a közvélemény elégedetlenségét váltották ki. Ezek közé tartozik az internetadó tervezett bevezetése és a magyarországi gyorsforgalmi utakra bevezetett díjfizetési kötelezettség. Mindkét intézkedés heves felháborodást váltott ki. 2014 őszén az internetadó ellen közel 100 000 ember vonult ki az utcára, aminek következtében Orbán miniszterelnök személyesen fújt visszavonulót.

Ezt egészíti ki, hogy az elmúlt hónapokban vezető Fidesz-politikusok és kormánytagok mesébe illő meggazdagodásáról, ügyeskedéseiről és hivalkodó luxusáról szóló leleplezések uralták a médiumok híradásait. Orbán kormányfő és az egykori bizalmasa, Simicska Lajos közötti „titánok harca” is sok választóban ébreszthetett visszatetszést. Simicska egyébként ma az ország egyik leggazdagabb és legbefolyásosabb személyei közé tartozik.

Érvágás a kormánypárt számára

A kormánypárt számára azért jelenthet érvágást a kétharmados parlamenti többség elvesztése, mert emiatt a Fidesz más párt támogatása nélkül a jövőben sem úgynevezett kétharmados törvényt nem alkothat, sem az Alaptörvényt nem változtathatja meg.

Bírálói szerint a Fidesz az elmúlt években senkitől nem zavartatva és gátlástalanul használta ki azt a teljhatalmat, amit a kétharmados többség biztosít. Így vert keresztül a parlamenten a kormánypárt egy sor olyan kétharmados törvényt, amelyekkel bebetonozta saját állampolitikai elképzeléseit. Ezek a törvények az igazságszolgáltatás, a média, a közigazgatás és az adópolitika területeit érintették. A Fidesz az ellenzék és a társadalom nagy részének elkeseredett ellenállása ellenére is elfogadott egy új Alaptörvényt.


(Die Presse, nyomtatásban 2015.02.24-én.)
Fordította: dr. Gonda László

Jelenleg is több mint 750 ezer külföldön dolgozó vagy külföldre ingázó magyar van, akiknek célszerű tisztában lenniük a nemzetközi nyugdíjmegállapítás uniós szabályaival, erre hívja fel a figyelmet Farkas András nyugdíjszakértő. De mi van akkor, ha az Európai Unió terültetén kívül eső országban szerzett valaki nyugdíjjogosultságot? Mutatjuk a részleteket!