Negatív rekordot döntött Magyarország az inflációval

Messze magasabb, mint az EU-ban bárhol. 

2021. július 18., 07:57

Szerző:

Rekord magas csúcsot döntött meg az inflációval Magyarország az Európai Unióban, mely leginkább az árak növekedésében érzékelhető tavaly  júniusihoz képest. A csúcsdöntés mögött Beke Károly, a Portfólió elemzője szerint a korlátozások korai enyhítésének, vagyis az újra indításnak köszönhető. A jegybank elnöke, Matolcsy György szerint viszont a mostani infláció a kormány gazdaságpolitikáját tükrözi – idézte atv.hu az Eurosatot.

Az Eurostat legfrissebb kimutatása alapján tavaly júniushoz képest Magyarországon nőttek leginkább az ára: 

Az 5,3%-os hazai áremelkedés eszerint kimagasló,

a dobogó második helyét a listán Lengyelország kapta meg, ahol csak 4,1 %-os volt az infláció mértéke, az EU átlag 2,2%-os, az eurozónáé pedig 1,9%-os.

Beke Károly elemző rávilágított arra is, hogy „ami Magyarországon egy picit jobban emelte az inflációt az egyrészt a dohánytermékek jövedéki adójának emelése, a másik pedig az, hogy júniusban már megjelentek a gazdaság újranyitásának inflációs hatásai”.

A kormány április végén az EU-nak megküldött konvergenciaprogramban 3,6 %-os éves inflációt várt 2021-re, Varga Mihály pénzügyminiszter a héten viszont már 4,2 ((tized))%-os éves áremelkedést várt. „Mi azt reméljük, hogy a jegybank tudja monetáris politika eszközeivel az inflációt” – hangzott el Gulyás Gergely szájából a csütörtöki Kormányinfón. Az akkor elhangzottakról a 168 is írt, erről itt olvashat bővebben

Tíz év folyamatos alapkamat csökkentés után június közepén végül az emelés mellett döntött a Magyar Nemzeti Bank. Matolcsy György, a jegybank elnöke hozzátette az ATV-nak, „annál nagyobb az infláció ma egy gazdaságban, minél közelebb van az újraindításhoz és a helyreállítás minél erősebben elindult”.

Az alapkamat emelése egyébként azért segíti az árnövekedés megállítását, mert ezáltal a bankok hitelei is drágábbak lesznek, így pedig kevesebb pénzt költenek el a gazdaságban. Ha pedig kevesebb a pénz a fogyasztói oldalon, akkor a különféle árucikkek is olcsóbbá válnak. Bodnár Zoltán úgy látja, a jegybank mostani kamatemelése még kevés az infláció megakadályozása; a következő hónapokban további alapkamat emelést vár.

(Kiemelt képünk illusztráció. Fotó: pixabay.com)

Amióta csökken az infláció és az alapkamat, azóta egyre olcsóbbak a lakáshitelek is. A Bankmonitor szakértőinek ezért mind többen teszik fel a kérdést: meddig folytatódik a kamatcsökkenés, mikor érjük el a 2 évvel ezelőtti kamatszintet? A válasz azonban sajnos nem az, amit sokan várnak.