Ez a világ első globális energiaválsága

A cseppfolyósított földgáz (LNG) piacának szűkülése, valamint a kőolaj-exportáló országok termelésének visszafogása a világ első valóban globális energiaválságát idézte elő - jelentette ki Fatih Birol, a Nemzetközi Energiaügynökség (IEA) ügyvezető igazgatója kedden a szingapúri Nemzetközi Energiahét nevű konferencián.

2022. október 25., 07:44

Szerző:

A török szakember arra figyelmeztetett, hogy az ukrajnai háború miatt emelkedik Európa LNG-importja, ugyanakkor Kínában is számítani lehet az LNG iránti kereslet megugrására, miközben a kínálat jövőre várhatóan csak 20 milliárd köbméterrel bővül. Ezzel az energiaválság súlyosbodhat.

Birol kockázatosnak nevezte a Kőolaj-exportáló Országok Szervezete (OPEC) és szövetségesei, az OPEC+ döntését, hogy napi 2 millió hordóval visszafogják a termelést, mert az ügynökség számításai szerint idén csaknem ennyivel emelkedik majd a kereslet.

„Ez különösen kockázatos annak fényében, hogy a világ számos nemzetgazdasága a recesszió szélén táncol, és ez így globális recessziót okozhat. Nagyon szerencsétlennek tartom ezt a döntést” – mondta az OPEC+ kitermelés-csökkentéséről a török politikus.

Fatih Birol ugyanakkor hangot adott abbéli reményének, hogy az energiaválság mérföldkő lehet az energiatermelés történetében, ha felgyorsul a környzetbarát energiatermelés térnyerése, és az energiarendszer biztosabbá és fenntarthatóvá válik.

„Az energiabiztonság az átmenet első számú hajtóereje” – szögezte le a NEÜ főigazgatója.

(Kiemelt kép: A 2010. április 15-én készült képen a Statoil gázfeldolgozó üzeme látható Kaarstoe-ban. Mivel Nyugat-Európa függősége az orosz földgázkészletektől állandó aggodalomra ad okot, a Norvégiában épülő új létesítmény, amely az értékes energiaforrás cseppfolyósítására szolgál, némi enyhülést hozhat. AFP FOTÓ: IGOR GEDILAGHINE)