Nagyot rontott a magyar GDP-prognózison az OECD
Jelentősen rontotta Magyarország idei gazdasági növekedésével kapcsolatos előrejelzését az OECD, amely változatlanul hagyta a jövő évi GDP-bővüléssel kapcsolatos becslését.
A Gazdasági Együttműködési és Fejlesztési Szervezet (OECD) szerdán ismertetett országjelentésében egyebek között az szerepel, hogy idén 1,6 százalékkal nő a magyar hazai össztermék (GDP) a tavaly várt 2,4 százalék helyett.
A párizsi székhelyű szervezet továbbra is 3,1 százalékos
GDP-bővüléssel számol jövőre – írja az MTI.A
Napi.huaz előrejelzésből kiemeli: a termelékenység növekedése a globális pénzügyi válság óta alacsony. A vállalatok versenyképesebbé tételéhez és a megfelelően képzett munkaerőhöz széles körű strukturális reformok kellenek. Az OECD különösen a bürokrácia csökkentését emeli ki, illetve azt, hogy javítani kellene az átláthatóságon, valamint a jogszabályi környezet stabilitásán és a jogalkotáson. A GDP 0,5 százalékára rúgó közmunkaprogramot fokozatosan le kellene építeni, ahogy a magánszférában is bővülnek a foglalkoztatási lehetőségek.A nemzetközi szervezet legfrissebb előrejelzésében a májusi 2,5 százalék helyett 2,6 százalékos hiánnyal számol. A folyó fizetési mérleg várható többletét is mérsékelte: 2016-ban a májusi elemzésben szereplő 5,4 százalékos GDP-arányos többletet 4,9 százalékra csökkentette, a 2017-es 5,1 százalékos szufficitet pedig 4,6 százalékra vágta.
A maastrichti definíció szerint számolt bruttó államadósság is magasabb: erre az évre a májusi 74 százalékos GDP-arányos adóssággal szemben most 74,3 százalék szerepel, míg a jövő év esetében a májusban prognosztizált 73,1 százalékot emelték 73,3 százalékra – írja a Napi.hu.
NGM: az év második felére gyorsulás lesz
A kormány prognózisához hasonlóan látja friss jelentésében a magyar költségvetési folyamatokat és az infláció alakulását a Gazdasági Együttműködési és Fejlesztési Szervezet (OECD), a növekedés rövid távú megítélésében viszont eltér a nemzetközi szervezet és a magyar kabinet álláspontja – reagált az OECD jelentésére Hornung Ágnes, a Nemzetgazdasági Minisztérium (NGM) pénzügyekért felelős államtitkára.
A kormány álláspontja, hogy bár a költségvetési folyamatokat és az infláció alakulását a kormány prognózisához igen hasonló módon látja az OECD, a szervezet nem kellő súllyal vette figyelembe a következő negyedévekben várható kedvező folyamatok hatását az egész éves növekedésre. A kormány várakozása szerint erős növekedési korrekció várható, az első negyedévi teljesítményt visszafogó hatások megszűnnek, és helyükbe a növekedést gyorsító tényezők lépnek – összegezte az államtitkár. 2016 második félévében, a kormány prognózisának megfelelően, a magyar gazdaság növekedése ismét dinamikussá válhat – tette hozzá.