Nagyon alacsony növekedési rátával vergődik a magyar gazdaság

A Reuters hírügynökség szerint Magyarország ünnepli az orbáni közgazdaságtan győzelmét, de a módszernek megvan az ára.

2013. május 31., 20:15

A kormány e hónapban szórólapon azt tudatta a lakossággal, hogy a külföldi bírálatok dacára a gazdaság igencsak jól teljesít. Orbán két tényezőre hivatkozhat: 1. a KSH azt jelentette, hogy az első negyedévben 0,7%-kal javult az eredmény, vagyis véget ért a recesszió, 2. az ország kikerült a túlzott deficit-eljárásból. A politikus számára mindkettő siker és visszaigazolás, miután Brüsszel, az IMF és egy egész hadnyi elemző éveken át azt jósolta, hogy tönkreteszi az országot az egyedi irányvonal. A másik oldalon ugyanakkor az van, hogy a múlt év hasonló időszakához képest még mindig zsugorodik a teljesítmény, és sok közgazdász látja úgy, hogy az orbáni politika miatt hosszú időn át változatlanul nagyon alacsony növekedési rátával vergődik majd a magyar gazdaság, miután elriasztotta egy sor külföldi befektetőt.

Az „orbánomics” lényege, hogy a magánszektortól pénzt csoportosít át a fogyasztókhoz, illetve a közszférába, éspedig abban a reményben, hogy csökken a hiány, illetve beindul a növekedés. Peter Attard Montalto/Nomura azt mondja, a rövid távú előnyök mellett most 1 % körül várahtó a bővülés, pedig a potenciál még 3,5-4 % körül mozgott, amikor a Fidesz hatalomra került. Sok közgazdász szerint ugyanakkor még korai fellendülésről beszélni, bár az export jó eredményt tud felmutatni – hála az autóiparnak. De kedvező a hatása a rezsicsökkentésnek is. Az ország legérzékenyebb pontja az államadósság.

Ugyanakkor Suppán Gergely a Takarékbanktól arra figyelmeztet, hogy a déli országok megszorításokat alkalmaztak és recessziós spirálba kerültek. Hozzájuk képest a magyarok sokkal jobban szerepelnek. Márpedig a javuló gazdaság hozzásegítheti Orbán a választási győzelemhez. A hosszabb távú kilátások azonban már kevésbé rózsásak, ami abból következik, hogy a kormányfő szerint a külföldi befektetőknek is ki kell venniük részüket a pénzügy nehézségek enyhítéséből, ám a bizalom helyreállításhoz idő kell. A beruházók közül sokan távoztak, újak pedig nem akarnak jönni, ami visszaveti a növekedést.