Kiderült, mennyi lehet a minimálbér jövőre
Porondon a 2025-ös minimálbér-emelés.
Javában zajlanak a tárgyalások a jövő évi minimálbér-emelésről, november 18-án pedig ismét asztalhoz ül a munkavállalói és munkaadói oldal, hogy megállapodjanak a következő évi emelés mértékről.
Jelentős emelés
A Munkástanácsok Országos Szövetségének (MOSZ) elnöke, Palkovics Imre a vg.hu-nak azt mondta, a munkavállalói oldal változatlanul jelentős béremelésre tart igényt jövőre, bár a GDP-adat alulmúlta a korábbi várakozásokat. Palkovics azonban azt mondja a munkavállalók által igényel béremelés kitermelése nem lehetetlen, éppen ezért is nem is hajlandóak bedőlni annak, hogy a cégek a GDP-re hivatkozva odázzák el az emelést.
Ennyivel emelkedne a minimálbér
A szakszervezeti vezető elmondása szerint a cél, hogy a minimálbér 2027-ig átlagosan 12 százalékot emelkedjen évente, így 2025-ben 10 százalékos, 2026-ban 12 százalékos, 2027-ben pedig 14 százalékost emelkedést szeretnének. A garantált bérminimum emelése ettől 2 százalékkal térne el, ami azt jelenti, 2025-ben 8, 2026-ban 10, 2027-ben pedig 12 százalékkal nőne. Amennyiben sikerülni megállapodni a 10 százalékos emelésben, úgy a minimálbér bruttó 293 480 forint, míg a garantált bérminimum 352 800 forint lenne jövőre. A felek napokon belül ismét asztalhoz ülnek az ügy kapcsán, egyezség pedig várhatón december közepén születik majd.
Konzultációt indított az iparkamara
A jövő évi minimálbérről a Magyar Kereskedelmi és Iparkamara (MKIK) elnöke, Nagy Elek indított országos és széleskörű konzultációt, ami november 11-től 20-ig tart. Az eredményeket november 22-én juttatják majd el a Versenyszféra és a Kormány Állandó Konzultációs Fóruma (VKF) tagjainak, illetve a gazdasági döntéshozóknak. Az eredmény az iparkamara honlapján is elérhető lesz.
A bérpolitika kialakítása során nem hagyható figyelmen kívül a gazdasági szereplők teherbíró képessége, ami szorosan összefügg a vállalkozások termelékenységével
– írta a kamara, majd hozzátették a reprezentatív országos kutatás során több száz vállalkozást terveznek megkérdezni. Az elnök arra ösztönöz minden ágazati, szakmai érdekképviseletet, szakszervezetet és egyéb társulást, hogy csatlakozzanak és jutassák el az online kérdőívet a tagjaikhoz annak érdekében, hogy mindenki elmondhassa a véleményét.
(Kiemelt képünk illusztráció, Fotó: Shutterstock)