Mennyit szakít Járai Zsigmond? Meglepő adatok

Egy újonnan kibocsátott részvényhez általában mindenki nagy reményeket fűz: mindenképpen hirtelen kiugrásra, de legalábbis stabil, fokozatos emelkedésre számítanak. Hét szűk esztendő után, idén októberben vette kezdetét a CIG Pannónia Életbiztosító Nyrt. részvényeinek nyilvános jegyzése. Alig egy héttel a kereskedés megindulása után azonban úgy tűnik, a biztosító papírjai nem érnek annyit, amennyiért lejegyezték őket. A kedvezményes vásárlók jelen pillanatban még tíz forint pluszban vannak, de a történetek alapján sejthető: már nem sokáig.

2010. november 18., 18:04

November 8-án, hétfőn 938 forintos nyitóárfolyammal indult meg a CIG Pannónia-papírok kereskedése a tőzsdén. Az eseményt szertartással kötötték egybe: a kereskedést jelző csengőt dr. Patai Mihály, a BÉT Igazgatóságának elnöke szólaltatta meg reggel, Varga Mihállyal és Járai Zsigmonddal egyetemben. Úgy tűnik, hogy korai volt inni a medve bőrére: már az első kötések is alacsonyabb áron, alig 923 forinton születtek meg és a nap végére máris 7,3 %-os mínuszt produkált a vadiúj részvény. Kedden ismét 7,3 %-os, szerdán pedig 4,4%-os esés történt, és 760 forintjával a részvény meglehetősen csúfosan fejezte be a napot. A hét végéig kisebb emelkedések ugyan történtek, de már akkor látszott, az addigi mélypontnál is van lejjebb. Ma 759 forinttal nyitott a részvény, de a napi minimummal (743 forint) már a kedvezményes vásárlók is mínuszba kerültek.

Több felől suttogják, a kormányközeli állapot miatt az elemzők nem akarták előre kritizálni az amúgy magasnak tartott jegyzési árat, de az értékelések a kereskedés első hetében is elmaradtak. A portfolio.hu október 12-én kelt

elemzésébenugyan óvatosságra int: „Bár az életbiztosító vérmes reményekkel és látványos kampánykörúttal készült a nagy eseményre, sokan érezhetik úgy, hogy zsákbamacskát vennének a beharangozott 938 forintos normál, de akár a 750 forintos kedvezményezetti áron is. A befektetői bizonytalanság jogos: nehéz értékelhető támpontokat találni ehhez az árazáshoz.” A finom kritika után még megjegyzi, ugyan a cég élén erős menedzsment áll, ez azonban még kevés a befektetők bizalmának elnyeréséhez.

A Portfolio.hu

tegnapitudósítása szerint a CIG Pannónia „kedvezményes jegyzési árára esett”, és megjegyzik, a papírok árazásával már egyszer megfogalmazták kételyeiket. A kibocsátási árat más elemzők sem tartják és tartották megalapozottnak, de véleményét névvel vállaló szakértőt eddig senkinek sem sikerült megszólaltatnia.

Profitrealizáció? Ugyan!

A több mint 20%-os esésre nyilvánvaló magyarázat lenne a profitrealizáció: a jegyzéskor a biztosító régebbi ügyfelei kedvezményes, 750 forintos áron juthattak hozzá a cég részvényeihez, 4,76 millió darab ezen az áron kelt el. Az árfolyamesés feltételezné, hogy a befektetők kihasználták jutányos árnyú részvényeiket, és 25%-os profitrealizáció reményében rögtön piacra is ontották őket. A kereskedési adatok azonban nem ezt mutatják. Az első nap négyszázmilliós forgalma másnapra feleződött, csütörtökön pedig még az ötvenmilliót sem érte el a kereskedés, pedig a kedvezményesen vásárolt közel 5 részvény értéke hárommilliárd forint körüli. A CIG-papírok csúfos esésének hátterében tehát nem az azonnali piacrabocsátás áll.

Hétfőn módosító indítványt fogadott el a parlament a bankadóval kapcsolatban. A Matolcsy György nemzetgazdasági miniszter által benyújtott ajánlás értelmében a biztosítókat terhelő adó sávos lesz és a bankok levonhatják az adóalapból a leánybankjaik felé fennálló követeléseiket. A döntés a CIG Pannónia Életbiztosító Nyrt.-t is érinti, a cég felügyelőbizottságának elnöke pedig nem mellékesen nem más, mint Járai Zsigmond, az előző Orbán-kormány pénzügyminisztere. Nem Járai az egyetlen, aki miatt a CIG Pannóniát „Fideszhez közelálló személyek nevével fémjelzett” cégnek titulálták, a figyelmet azonban nem is ez keltette fel a leginkább. Rogán Antal ugyanis mondhatni, a semmiből vitte a parlament elé azt a nyári módosító indítványt, ami a 2007. június 1-je után induló biztosítók banki különadójának elengedését javasolta. Az V. kerület polgármestere később visszavonta indítványát, de a Fidesz végül a költségvetési és pénzügyi bizottságon keresztül sajátjaként adta be Rogán javaslatát. A módosítást végül a parlament megszavazta.

A jogi szakértők ugyan vitatkoztak kicsit a felügyelőbizottsági tagságok összeférhetetlenségi szabályainak értelmezésről, de közben az Országgyűlés november 16-án, kedden, a bankadót módosító indítvány elfogadása után alig egy nappal Járai Zsigmondot a Magyar Nemzeti Bank (MNB) új felügyelőbizottságának elnökévé választotta. A CIG Pannónia Biztosító Nyrt. 418 millió forint különadót fizetett volna be a korábbi törvény értelmében, melyet Járai „aránytalanul magasnak” gondolt. A 418 millió forint a hétfőn elfogadott indítvány következtében 200 millió forint lesz. A CIG Pannóniát mégiscsak elkényezteti a sors. Vagy inkább Járait.