A távozó Matolcsy György elárulta, mit tart a legnagyobb baklövésének

A leköszönő Matolcsy György őszintén vallott a teljesítményéről.

2025. február 14., 14:13

Szerző:

Matolcsy György, a Magyar Nemzeti Bank elnöke egy záróbeszédnek is beillő szónoklatot tartott a BÉT Legek díjátadó rendezvényén. Ennek a legfontosabb állításait az Index gyűjtötte össze. 

Növekedési pályára állt Magyarország

Matolcsy György szerint a kormányzati és jegybanki programok sikeres felzárkózási pályára segítették Magyarországot. 2010 és 2019 között sikerült hazánk relatív fejlettségét 65,4 százalékról 73,2 százalékra emelni. Kiszámolták, hogy a jegybanki programok milyen módon járultak hozzá ehhez a felzárkózáshoz. Arra jutottak, hogy a nálunk tapasztalt 3,9 százalékos éves átlagos gazdasági növekedés mintegy felét a jegybanki programok adták.

Matolcsy feltankolt aranyból

„A 2013–2022 közötti felzárkózás forgatókönyve szerint több mint száz olyan döntést hozott a jegybank, amelyek révén a növekedés felét, sőt a gazdasági felzárkózás szinte teljes mértékét a jegybank adhatta” – állítja Matolcsy György. Elmondta, hogy hamarosan, február végén érkezik egy könyv, amelyben a jegybank lépéseit mutatják be részletesen.

Matolcsy György beszédében kiemelte a devizahitelek forintosítását. Szerinte a devizahitelek megakasztották volna a hitelpiaci fordulatot. „Olyan teher volt rajtunk, amit ki kellett vennünk.” – közölte, majd egyúttal kijelentette azt is, hogy helyreállították a jegybank hitelességét. 2017 és 2020 között ez a hitelezés mögötti aranyfedezetet jelentette. „Az aranytartalékot 110 tonnára növeltük, ez gazdaságtörténetileg az egyik legfontosabb és legnagyobb hatású döntésünk volt. Megint visszajön az arany, egy aranykorszakban kötelező aranyat vásárolni” – fogalmazott.

Volt amiben luftot rúgott a jegybank

A jegybank leköszönő elnöke végül kitért azokra a programokra és lehetőségekre is, melyekben úgy érzi, kudarcot vallottak. „Nem tudtuk elérni a gazdaságpolitika 2.0 modellt”, amelyben szerinte az államnak is szerepe volt. Ezután egy tételes listát is felsorolt, amit szerinte nem sikerült elérniük. Ennek a legfontosabb elemei a következők voltak:

  • termelékenységi fordulat,
  • tudásgazdaság,
  • államháztartási reform,
  • versenyképességi fordulat,
  • egészségügyi fordulat,
  • gazdaságszerkezeti fordulat.

„Ami egyszer létezett, az újra lehetséges” – hozott egy idézetet, utalva arra, hogy ezen még lehet szépíteni.

(Kiemelt képünkön Matolcsy György a jegybank elnöke látható. Forrás: Georges GOBET / AFP)

Jelenleg is több mint 750 ezer külföldön dolgozó vagy külföldre ingázó magyar van, akiknek célszerű tisztában lenniük a nemzetközi nyugdíjmegállapítás uniós szabályaival, erre hívja fel a figyelmet Farkas András nyugdíjszakértő. De mi van akkor, ha az Európai Unió terültetén kívül eső országban szerzett valaki nyugdíjjogosultságot? Mutatjuk a részleteket!