Magyarország: a legjobb üzletek a jó barátoknak
A magyar állami megbízatások haszonélvezőinek biztosan van egy közös jellemzőjük: valamennyien Orbán politikai társutasai –írja Michaela Kampl a Der Standardban.
Orbán Viktor Magyarországán láthatóan rendkívül hasznos közel lenni a hatalomhoz. Ez vonatkozik a 2010 óta kormányon levő konzervatív Fidesz-kormány gazdaságpolitikájára is. Miközben a külföldi bankokat és vállalatokat a különadók révén tekintélyes befizetésre kényszerítik az államadósság csökkentése érdekében, számos magyar vállalat rendkívüli hasznot húz a kormány intézkedéseiből. Mindenekelőtt Orbán régi hívei jutnak az átlagosnál gyakrabban megbízásokhoz az állami pályázatok elbírálásakor.
A Transparency International (TI) korrupciós indexe szerint a megvizsgált 177 állam között Magyarország a 47. helyen áll. Összehasonlításként: Ausztria a 26. helyen van. Az EU 28 tagállama közül Magyarország a 20., Ausztria a 11. helyen áll. Weboldalán a TI azt írja, hogy a magyar eredmény több okra vezethető vissza. Magyarországon állítólag gyakran a kormányhoz közel álló személyek töltik be az olyan állami intézmények vezetői beosztásait, amelyeket a kormánynak kellene ellenőriznie. A közösségi érdekek helyett a törvényalkotás gyakran a pillanatnyi politikai érdekeket szolgálja.
A következőkben – a teljesség igénye nélkül – áttekintést adunk néhány, a kormányhoz közel álló és igencsak jól kereső magyar személyről.
Simicska Lajos, a szürke eminenciás
A magyar oligarchák között szürke eminenciásnak számít az építési vállalkozó. Alig van olyan üzlet, amelybe valamilyen módon ne venne részt Orbán ifjúkori barátja. Együtt jártak iskolába, és a 80-as években a felsőbb fokú tanulmányaik során kollégiumi szobatársak voltak. Simicska tagja a Fidesznek, és egy időben a párt pénzügyi vezetője is volt. Simicska Orbán Viktor első hivatali időszakában 1998-2002 között az adóhatóság vezetője volt. A választási vereséget követően Simicska eltűnt a média nyilvánosságból – azonban úgy tűnt, hálózata továbbra is előnyös. Amint azt az oknyomozással foglalkozó atlatszo.hu elnevezésű internetes portál kiderítette, Simicska a Közgép nevű jelentős építési- és ingatlan-beruházási vállalat tulajdonosa. A vállalat gyakran nyertese többmilliós állami pályázatoknak. 2010 óta a Közgép vállalat több milliárd euró értékű állami megbízást kapott. Továbbá Simicskához tartozik a Publimont nevű reklámcég is, amely az elmúlt években átlagon felüli arányban kapott hasznot hozó kormányzati megbízásokat.
Nyerges Zsolt, az örök második
Nyerges Zsolt az 1990-es években még csak ügyvédként tevékenykedett. Simicska Lajos szélárnyékában csak az évezredforduló táján lépett elő vállalkozóvá. Olyan kapcsolat ez, amely még ma is fennáll. Nyerges a Simicska által irányított Közgép Építési- és Ingatlan Beruházási Vállalat vezetőségének az elnöke. A vállalat, amint azt már fentebb is említettük, különösen gyakran jut állami pályázatokon kiírt megbízásokhoz. Nyerges a Publimont reklámcégben is együtt részesedik Simicska Lajossal. Nyerges is régi ismerőse Orbánnak.
Lázár Vilmos és Baldauf László, a szupermarketcsászárok
Lázár Vilmos és Baldauf László évek óta a Fidesz támogatói, és a legnagyobb magyar szupermarket-hálózat, a CBA társtulajdonosai. Magyarországon a CBA több mint 3000 boltot üzemeltet, és más országokban is vannak érdekeltségei. A cég múlt ősszel került szalagcímekbe, amikor a munkatársakat levélben felszólították a részvételre Orbán rendezvényén a nemzeti ünnepen. A CBA is hasznot húzott az Orbán-kormány új rendelkezéseiből. Tavaly júliusban egész Magyarországon újra osztották a dohányárusítási engedélyeket. Az új engedélyek tulajdonosai közé olyan személyek tartoztak, akik közeli kapcsolatban álltak a kormánnyal – köztük volt a CBA két társtulajdonosa, Lázár Vilmos és Baldauf László is. Ezek a dohányboltok gyakran a CBA szupermarketlánc üzletein belül találhatók. Miként arról a „The Budapest Beacon” tudósított, ezek továbbra is árusíthatnak dohánytermékeket, miközben az üzemanyagtöltő helyeken vagy egy bizonyos méretet meghaladó más szupermarketekben betiltják a dohányárusítást.
Széles Gábor, a médiaüzlet milliomosa
Széles Gábor az elmúlt évtizedek számos magyarországi privatizációinak a haszonélvezői közé tartozik. Közreműködött az állami autóbuszgyártó cég, az IKARUSZ eladásában, és az elmúlt években médiacsászárrá nőtte ki magát. Eközben aligha jelentett akadályt, hogy közel áll Orbánhoz. 2006-ban megvásárolta a jelentős hiánnyal küszködő „Magyar Hírlap” nevű napilapot, amely az ő tulajdonlása alatt Fidesz-hez hű, jobboldali, nemzeti lappá fejlődött. Ebben a lapban jelennek meg Orbán közeli bizalmasának, Bayer Zsoltnak az írásai is, amelyekben Bayer többször is nacionalista és antiszemita szavakat fröcsög. Szintén Széles az Echo-TV és a Vital-TV tulajdonosa. Szélesé az 1938-ban alapított Videoton elektronikai nagyvállalat részvényeinek 47 százaléka is.
Fordította: dr. Gonda László