Lötyög rajtunk ez a 25 milliárdos mentőöv
Velünk akarja elszántságát demonstrálni az IMF és az Unió arra, hogy mindenáron megakadályozza a dominó-effektus beindulását Európában. A nekünk felajánlott mentőcsomag 25 milliárd dolláros keretére ez lehet a logikus magyarázat, mivel ennyi pénzre nyilvánvalóan nem lesz szükségünk. A minden várakozást felülmúló összeg nem csupán hazánknak szól, hanem egyben nyugtató üzenet is a nemzetközi pénzpiacoknak.
Tegnap még mindenki 10 milliárd eurós mentőövre tippelt, mára kiderült, hogy ennek pont a kétszeresét kapjuk. A teljes összeg 25 milliárd dollár, amelyből az IMF 15,7 milliárd dolláros, 17 hónapos készenléti hitelkeretet nyit meg, az EU további 8,1 milliárd dolláros, a Világbank 1,3 milliárd dolláros segítséget kész nyújtani. A csomag jóváhagyásra már november elején az IMF végrehajtó tanácsa elé kerül.
A Valutaalap főigazgatója közölte: a magyar hatóságok átfogó intézkedéscsomagot dolgoztak ki a befektetői bizalom helyreállítására, valamint a magyar pénzügyi szférában az utóbbi hetekben tapasztalt feszültség csillapítására. Ez a csomag szerinte erősíteni fogja az ország gazdaságának rövid távú stabilitását és javítani fogja hosszú távú növekedési potenciálját. Utalt rá, hogy a hitelkeret összege a magyar IMF-kvóta több mint tízszerese, 1020 százaléka, az összeg tehát egészen kivételes mértékű.
A főbb intézkedések célja a fizetőképesség javítása és a pénzügyi szektor erősítése. A csomagban lépések szerepelnek a megfelelő forint- és devizalikviditás biztosítására, valamint, hogy a bankrendszernek erős tőkeszint álljon rendelkezésére. Az IMF főigazgatója azt is közölte: a Valutaalap - amely szorosan együttműködött a magyar segítség ügyében az Európai Unióval, az EU-elnökséggel és a Világbankkal - a továbbiakban is segítséget nyújt majd a magyar hatóságoknak a jelenlegi globális pénzügyi zavarokhoz történő alkalmazkodásban.
A hitelkeret kondícióiról Simor András, az MNB elnöke elmondta, hogy a készenléti díj évi 0,25 százalék, a ténylegesen lehívott összegek utáni kamat pedig 5-6 százalék. A keret 2010. március végéig áll rendelkezésünkre.
A nekünk szánt segítség nagyságát jól mutatja, hogy a Valutaalapnak közvetlenül mintegy 200 milliárd dollár áll rendelkezésére és ennek csaknem tizedét ajánlották fel. Mivel egyetlen szakértő szerint sincs szükségünk ekkora keretre, az összeg nagysága nyilvánvaló jelzés a pénzpiacoknak: az IMF nem engedi a rendszerek megroppanását. Ezt mutatja a ma hajnali közleménye is, amelyben megerősíti: gyors lépéseket tesz, hogy segítsen a felzárkózó piacoknak, amelyek megsínylették a globális pénzügyi zűrzavart, valamint a fejlett ipari országok gazdaságának hirtelen lassulását. A szervezet az Izlandot és Ukrajnát, majd Magyarországot megsegítő hitelcsomagon kívül más országokkal is tárgyal lehetséges hitelezési programokról.
A nemzetközi mentőcsomag részeként középtávú pénzügyi segítséget nyújt az Európai Unió Magyarországnak a 6,5 milliárd eurós kerettel - derül ki az Európai Bizottság és az EU-tagországok kormányait képviselő tanács szerda hajnalban Brüsszelben kiadott közleményéből. Az EU a támogatás feltételéül szabja, hogy a magyar hatóságok egyértelműen kötelezettséget vállaljanak a konvergenciaprogram most esedékes frissítésében egy pénzügyi konszolidációs program mellett. Ennek teljesítését az uniós szervek a jövőben figyelemmel kísérik és folyamatos kapcsolatban állnak a magyar hatóságokkal. Brüsszel egyben felhívja a Magyarországon működő nagy pénzintézeteket, hogy megfelelő mértékben finanszírozák a magyar gazdaságot.
Nem Magyarország az első, amely ilyen típusú segítséget kap az EU-tól. Korábbi válságidőszakokban Brüsszel más esetekben is segítette már a nehéz helyzetbe jutott tagállamokat. A múlt évtized elején például Olaszország és Görögország kapott hasonló jellegű támogatást.