Lefölözi a drága benzint a MOL

Korábbi jóslatunknak megfelelően hetek óta egy viszonylag szűk sávban, jellemzően 135-140 dollár között mozog a nyersolaj világpiaci ára. Időnként 140 fölé szökik, de utána gyors korrekció következik. A további drágulás valószínűnek látszik, de mértéke várhatóan elmarad a korábbi tempótól. A forint látványos erősödése miatt a hazai üzemanyagáraknak csökkenniük kellene, ez elsősorban a Mol döntésén múlik, kérdés, hogy meglépik-e.

2008. július 10., 10:52

Csütörtök reggel a nyersolaj hordónkénti ára újból a hordónkénti 137 dollár feletti szintre emelkedett a közel-keleti feszültségek kiéleződésének és az amerikai tartalékok csökkenésének hatására. Az iráni atomkérdés megoldása bizonytalan, és ez a nyersolajpiacon kínálati kockázatot jelent, ezért a szakértők újabb árcsúcsok elérésére számítanak a következő hetekben.

Az amerikai nyersolajtartalékok 5,9 millió hordóval, azaz 2 százalékkal csökkentek a múlt hétről, szemben az előrejelzésekben szereplő 1,9 millió hordós csökkenéssel. Ennek árnövelő hatását mérsékelte, hogy a benzinkészletek a vártnál erősebben bővültek.

A nyugati féltekén irányadó amerikai könnyűolajfajta augusztusi határidőre szerdán még 136 dolláron zárt azután, hogy az árak az előző két üzleti napon 6,4 százalékkal estek vissza a múlt heti rekordszintről. Az északi-tengeri Brent könnyűolaj ugyancsak augusztusi határidőre csütörtök reggel 138 dollár volt Londonban, míg szerdán még 136 és fél dolláron fejezte be a napot.

Az árak mozgását változatlanul alapvetően az olajpiacra áramló pénzmennyiség határozza meg. A kínálat ugyanis bőséges, a kereslet pedig stabil. Az elemzők által emlegetett piaci indokok inkább lélektani tényezők. A jelenlegi ársáv a termelőknek is nagyjából megfelel, a további esetleges gyors emelkedés ugyanis a globális hatásai miatt drasztikus korrekciót eredményezhet.

Mi a forint erősödése miatt viszonylag kedvező helyzetben vagyunk. A dollárral szemben már 146-on áll a forint, így tulajdonképpen csökkenteni kellene a hazai üzemanyagárakat. Az olaj jegyzése már másfél hónapja nagyjából ott van, ahol most, a magyar valuta viszont azóta öt százalékkal erősödött. Úgy tűnik, a Mol inkább az árnövelő hatásokat siet követni, a csökkentőket kevésbé.