Le Monde: a hatalom ellenőrzi a magyar pénzpolitikát
A lap szerint az immár 20. kamatcsökkentés azt jelenti, hogy Magyarország folytatja az unortodox gazdaságpolitikát, ideértve, hogy a jegybank próbálja megsegíteni a gazdaságot, amely amely igencsak meggyengült a 2008-as válság után – írja a párizsi Le Monde.
William Jackson a londoni Capital Economics-tól azt mondja, a lépés egyben jelképes, mutatja, hogy a hatalom ellenőrzi a pénzpolitikát. Orbán már 2012-ben módosította az alkotmányt, hogy növelje a kormány súlyát az MNB döntéseiben, ám ezek a húzások kiváltották Brüsszel aggodalmát a központi bank függetlensége ügyében.
Ugyanakkor a miniszterelnök populista-autoriter gazdaságpolitikát vezetett be, válaszul az euróövezeten belüli megszorításokra, beleértve a fogyasztás felfuttatásának kísérletét, a különadókat, a jelzáloghitelesek megsegítését és a rezsicsökkentést.
Paradox módon ezek a lépések meghozták a gyümölcsüket, amit az EBRD fő közgazdásza is elismer, ám hozzáteszi, hogy a szerkezeti gondokat viszont nem oldották meg a magyarok. Márpedig azokból akad szép számmal. Az OECD jelentése pl. kiemeli, hogy az állami beavatkozás miatt a légkör nem kedvez a befektetéseknek. A bankok helyzete továbbra is ingatag, emiatt visszaesett a hitelezés, ami megint csak fékezi a kilábalást. William Jackson szerint ugyanakkor a választás után véget érhet a kamatvágás, mert az állam által kézben tartott Nemzeti Bank rájöhet, hogy a magyar gazdaságnak már nincs szüksége ösztönzésre.
(Klubrádió/Szelestey Lajos)