Mutatjuk, hol emelkedtek leginkább a lakásárak

Tavaly az összes megyében, járásban és városban nőttek az ingatlanárak, ám míg valahol több mint 30 százalékkal drágultak az ingatlanok, volt, ahol csak 1 százalékkal.

2022. június 15., 16:07

Szerző:

2021-ben országosan egyharmados forgalomnövekedés mellett 12,5 százalékos árnövekedést mért az OTP Jelzálogbank legújabb Lakóingatlan Értéktérképe a hazai lakáspiacon – írja a Portfolio.hu.

Tavaly az összes megyében drágulást mutattak a számok, ennek üteme Somogy, Komárom-Esztergom, Tolna, Békés és Veszprém megyék kivételével mindenhol meghaladta az egy évvel korábbi szintet. Az élen Zala áll közel 25 százalélos árnövekedéssel, emellett még Heves megye érte el a 20 százalékot, Pest pedig csak egy hajszállal maradt el attól.

A 2020-as balatoni árrobbanás után (amikor is a déli part mentén bő egyharmados, az északi part régiójában pedig mintegy 20 százalékos drágulást láthattunk egy év alatt) Somogy megye tavaly a középmezőnybe, míg Veszprém egyenesen az utolsó helyre került, 2,4 százalékkal.

A 10 százalékos szinttől még Bács-Kiskun, Vas és Békés maradnak el.

Tavaly a nagyvárosaink közül – a 2020-ban is dobogós – Salgótarján drágult legjobban (20,8 százalék), és még Miskolc, Tatabánya és Szeged állnak 15 százalék felett.

A budapesti kerületekkel együtt 197 járás közül – a megelőző évi 23 után – tavaly csupán 12-ben csökkent az eladott lakóingatlanok átlagára. Ezek közül Tolna, Veszprém és Bács-Kiskun megyében van 2-2 darab.

Az általánosan gyorsuló áremelkedési ütemnek megfelelően a tavalyelőtti 51 után 2021-ben 71 járásban nőtt 20 százalékot meghaladó mértékben az átlagár, 39 járásban pedig a 30 százalékot is meghaladta a drágulás tavaly. Ezek nagyjából egyenletesen oszlanak el a keleti és nyugati országrész között. noha jelentősebb sűrűsödés látszik Pest megye déli részén és általában az északkeleti országrészben. 

A fővárosi kerületek árváltozás rangsorára pillantva látszik, hogy tavaly is több olcsóbb, illetve peremi kerület drágult átlagnál nagyobb ütemben; 20 százalékkal a XXIII. kerület áll az élen, immár második éve. 15 százalék felett még a XVI., illetve attól hajszállal lemaradva a IX. kerületek vannak. Továbbra is a lista hátsó harmadában, de a megelőző évinél magasabb, 6 százalék alatti árnövekedési mutatóval állnak ugyanakkor a korábban befektetési céllal leginkább keresett pesti belvárosi kerületek, az V., VII. és VI. Ez utóbbi a lista utolsó helyén található, alig 1 százalékkal – olvasható a portál elemzésében. 

(Kiemelt kép: házépítés Budapesten. Fotó: Fülöp Dániel Mátyás/Pesti Hí­rlap)