Kettős mérce a magyarokkal szemben

A nagy hitelminősítők közül immár a harmadik rontotta több felzárkózó ország, köztük hazánk megítélését. A döntéseket elemezve az az érdekes, hogy azok a pénzügyi válság kirobbanása óta főleg azokat az országokat sújtják, amelyek a legkevésbé tehetnek a kialakult helyzetről, viszont kiszolgáltatottabbak a veszélyeknek. Érdekes viszont, hogy a válsághullámot elindító nagy amerikai pénzintézetek még röviddel összeomlásuk előtt is kiváló besorolást kaptak ugyanezektől a hitelminősítőktől. Úgy látszik, nem egyforma mércével mérnek.

2008. november 10., 09:57

Több más feltörekvő piaci gazdasággal együtt Magyarország szuverén adóskockázati besorolását is rontotta hétfőn a Fitch Ratings nemzetközi hitelminősítő, a várható recesszió súlyosságára hivatkozva, megjegyezve ugyanakkor, hogy a Magyarországnak jóváhagyott pénzügyi védőcsomag jórészt megszünteti a külső finanszírozási kockázatokat. A Fitch 17 nagy felzárkózó gazdaság adósosztályzatának felülvizsgálata után döntött arról, hogy az eddig "BBB plusz" szintű magyar besorolást egy fokozattal "BBB"-re csökkenti. Ez továbbra is a még befektetésre ajánlott alapsávon belül van.
A hitelminősítő szerint az egy fokozattal történt visszaminősítés tükrözi a válság utáni makrogazdasági kiigazítás várhatóan súlyos mértékét, és az ezzel járó költségvetési kockázatokat. Ezzel együtt negatívról stabilra javította vissza a magyar szuverén besorolásra érvényben tartott kilátást, a 20 milliárd eurós pénzügyi csomag hatására hivatkozva, amelynek nyomán a cég szerint jórészt megszűntek a külső finanszírozási és likviditási kockázatok Magyarország esetében.

A cég Románia minősítését hétfőn két fokozattal a befektetési sáv alá, az eddigi "BBB"-ről "BB plusz"-ra rontotta, ezen az osztályzaton is fennhagyva a további leminősítés lehetőségére utaló negatív kilátást. A Standard & Poor's után a Fitch a második nemzetközi hitelminősítő, amely spekulatív szintre süllyesztette Románia szuverén adósbesorolását. Románia az egyetlen ország az EU-ban, amelynek immár több nagy hitelminősítőnél nincs befektetésre ajánlott osztályzata. Romániáról a Fitch átfogó hétfői elemzése azt írta: a szintén leminősített, de még a befektetői alapsávban - "BBB mínusz" - hagyott Bulgáriához mérve a Fitch jóval kevésbé bízik abban, hogy Romániának sikerül elkerülnie a súlyos gazdasági és pénzügyi válságot. A cég várakozása szerint a még mindig erőteljes hitelkiáramlás táplálta román folyómérleg-hiány az idén meghaladja a GDP-érték 14 százalékát.

A Fitch szerint Romániában az eddigieknél sokkal erősebb gazdaságpolitikai - főleg költségvetési - válaszlépésre van szükség a valutaválság elkerülésére. A nemzetközi közösség jelentős külső finanszírozási segítségére is szükség lehet a mélyebb gazdasági és szuverén adósi válság kivédéséhez, áll a Fitch hétfői elemzésében. A Standard & Poor's a múlt hónap végén süllyesztette a román szuverén adósosztályzatot a befektetési sáv alá, szintén "BB pluszra". A cég akkori indoklása szerint a román döntéshozók nem foglalkoznak a halmozódó gazdasági kihívásokkal, mert a figyelem a közelgő választásokra összpontosul, és ez tovább szította az általában is ellenségeskedő, együttműködési készséget nélkülöző politikai hangulatot.
Magyarország besorolását a Moody's Investors Service a múlt hét végén rontotta, "A2"-ről "A3"-ra, negatív kilátással, de ez az új osztályzat is még elsőrendű befektetői minősítés. A Fitch hétfőn rontotta Bulgária és Kazahsztán besorolásait is, Dél-Korea (A plusz), Mexikó (BBB plusz), Oroszország (BBB plusz) és Dél-Afrika (BBB plusz) osztályzati kilátását pedig stabilról negatívra változtatta. A nagy nemzetközi hitelminősítők az utóbbi hetekben sorozatban rontják a kelet-európai szuverén adósok besorolási kilátásait vagy osztályzatait, a pénzügyi válság térségbeli terjedésének indokával.