Kétszer annyi cég alakult, mint amennyi megszünt

Amióta könnyebbé vált, még jobban szeretünk céget alapítani az idei adatok szerint. Ha csupán a vállalkozások számát tekintjük a lakosság arányában, a listavezetők között vagyunk Európában. Kár, hogy a működtetésben már nem vagyunk annyira sikeresek: a csődöket tekintve is az élmezőnyben a helyünk.

2008. július 1., 11:03

Az idén az év első felében több mint 25 ezer új társas vállalkozást jegyeztek be Magyarországon, ez csaknem másfélszerese a tavalyi év hasonló időszakában mért adatnak. A növekedés többek között a tavaly szeptember elejétől bevezetett cégbejegyzési könnyítéseknek, a rövidebb adminisztrációs átfutási időnek köszönhető. Az is ösztönözte a cégalapítási kedvet, hogy a kft.-k létrehozásához a korábbi hárommillióval szemben elegendő 500 ezer forintos alaptőke.

Szakértők azt várják, hogy a cégek száma a jövőben is emelkedő tendenciát mutat majd, annak ellenére, hogy a jelenleg működő 540 ezernél is több társas vállalkozás jóval meghaladja azt a gazdaságilag optimálisnak tekinthető mennyiséget, amennyi Magyarországon képes lenne érdemben és piacképesen működni. A jósolt növekedés oka nem a józan megfontolás, hanem a technika fejlődése, főként az, hogy az idén július 1-jétől kötelező az elektronikus cégeljárás, ami lehetőséget jelent az ügyvédek számára az online cég- és jogi információs rendszerek összekötését az új számítógépes folyamattal.

A cégek egy részének életképtelenségét mutatja, hogy tavaly az év végén jelentősen megugrott a végelszámolások száma, sőt az idén tovább nőtt: az első félévben több mint 5 ezer végelszámolás indult, ez 16 százalékos növekedés az előző év azonos időszakához képest. Összességében az idén az első félévben több mint 11 ezer céget töröltek, azaz kevesebb, mint fele annyit, mint amennyi új cég alakult. A működésképtelen vállalkozások megszűnése törvényszerű folyamat, hiszen hosszabb távon csak a gazdaságosan, tisztán és racionálisan működő cégek maradhatnak talpon.