Sohasem volt még ekkora bajban a készpénz, mutatjuk mi áll a háttérben

Újabb mérföldkőhöz érkezett a készpénzmentes fizetés, amivel végleg leáldozhat a világ készpénz iránti rajongása.

2025. január 21., 14:02

Szerző:

Újabb fejezethez érkezett a készpénz története, a JP Morgan amerikai nagybank ugyanis bemutatta, és a tervek szerint idén az Egyesült Államokban már piacra is dobja két szabadalmaztatott, új fejlesztésű biometrikus fizetési terminálját – írja a Portfolio a Finextra cikke alapján. Eszerint a JP Morgan fizetési üzletága már több mint egy éve folytat kísérleti projekteket a biometrikus fizetési technológia terén, azzal a céllal, hogy széles körben bevezesse azt kiterjedt kereskedői ügyfélbázisában.

A vállalat két új eszközt mutatott be: a JP Morgan Paypadet, egy fizetésekre fejlesztett tabletet, illetve a JP Morgan Pinpadet, egy fizetési terminált. 

Az új eszközök lehetővé teszik a kereskedők számára, hogy biztonságosan fogadjanak el különböző fizetési módokat, ezek közé tartozik a chipes, az érintés nélküli, a hagyományos lehúzásos, valamint a QR-kódos fizetés. Az igazi újdonságot ugyanakkor a beépített arcfelismerő és infravörös tenyérvéna-kamerák jelentik, amelyek biometrikus hitelesítést tesznek lehetővé.

A Goode Intelligence piackutató cég előrejelzése szerint a biometrikus fizetések piaca jelentős növekedés előtt áll. A Paypad és a Pinpad a tervek szerint 2025 második felében jelenik meg az Egyesült Államokban, és a nemzetközi bevezetést is tervezik. 

Nem csak a digitális fizetés vet véget a készpénznek

Korábban megírtuk, hogy bár a legtöbben tisztában vannak azzal, hogy a szakadt vagy bármilyen módon sérült bankjegyeket a Magyar Nemzeti Bank elfogadja, amennyiben a papírból készült pénz legalább 50 százaléka ép. Ám mint kiderült, ez csak a forint esetében van így. 

Bár elméletileg a kereskedelmi forgalomban senkinek nem kellene találkoznia sérült bankjegyekkel, ám figyelmetlenségből gyakran mégis benn maradnak a körforgásban ezek a pénzek. Természetesen az is elfordulhat, hogy valaki véletlenül elszakítja, különösen a már régóta használatban lévő bankjegyeket, esetleg a pénztárcáján lévő cipzár kitép egy-egy kisebb darabot valamelyik pénzből.

Ezek valóban pótolhatóak, bár csak a Magyar Nemzeti Bank, a pénzintézetek és a posták által, így ez is okoz némi kellemetlenséget. A forint esetében azonban legalább megvan ez a lehetőség, ami nagy dolognak számít, ugyanis más valuták esetében jóval bonyolultabb az ügy.

(Kiemelt képünk illusztráció. Forrás: Pixabay)