Egy hektoliter bor ajándékozása elvárható? – Adókedvezmények és változások 2024-ben

Az adózszabályok jövő évi változásairól volt szó a Jazzy Business Class műsorában, ahol Bajusz Dániel, az Ernst & Young adójogásza válaszolt a kérdésekre. 

2023. november 14., 11:54

Szerző:

Nagyvállalati körben a globális minimumadó bevezetését lehet kiemelni, amely ugyan 2024. elején lép életbe de csak 2026 közepén élesedik – válaszolta az adójogász arra, hogy milyen változások várnak ránk adózásban a jövő évben.

„Egy kívülről ránk erőltetett adóról van szó, amelynek az a lényege, hogy ha az effektív adóterhelés egy globális vállalatcsoport csoport tagjaira nézve nem éri el a 15 százalékot, akkor a tényleges adóterhelés és a 15 százalék különbözetét anyavállalati szinten fizessék meg. A kormány.hu-ra kitett társadalmi egyeztetéshez fűzött hatásvizsgálati lap alapján ebből 100 milliárd forintot vár a költségvetés, főleg az itt lévő leányvállalatok kiegészítő adója miatt, hiszen cégcsoport szinten kell elérni egy 750 milliós eurós bevételi küszöböt, de még így is érintettek lehetnek az itt lévő leányvállalatok, amennyiben az effektív adóterhelésük nem éri el a 15 százalékot. Az látszik, hogy a kormányzat amennyire lehet, próbálja semlegesíteni, vagy a lehető legminimálisabb mértékre szorítani, mivel minden létező kedvezményt, amit csak enged a vonatkozó európai uniós rendelet, azt beépítették a javaslatba. Például a létszámtól és a tárgyi eszközöktől függő tényleges jelenlétre vonatkozó kivételt és a kezdő multinacionális vállalkozások adókedvezményét is” – magyarázta Bajusz Dániel, az Ernst & Young adójogásza. 

Január 1-től a közművezetékek adóján belül a hírközlési vezetékekre teljesen kivezetésre kerül az adó, 2025. január 1-től pedig a teljes adónem kivezetésre kerül. A reklámadó szintén felfüggesztve marad 2024-ben, viszont a kiskereskedelmi különadót – ami továbbra is van – arányosítják, illetve az az üzemanyag-kiskereskedelem különadója esetében átalakítják a sávokat és a mértékeket is. Ennek a lényege, hogy a legfelső – eddigi 100 milliárd forint bevételi – sávban drasztikusan csökkenni fog, míg a két középső sávban jelentősen növekedni fog az adóterv – sorolt néhány további változást Bajusz. 

A műsorvezetők felhozták a a borászati termékek üzleti ajándékként való juttatásának adómentességét, mint meglepő változást. „A reprezentációs üzleti ajándék keretében adott, és közvetlenül borászattól vagy pincészettől beszerzett borokra vonatkozik ez az adómentesség” – merült a részletekbe Bajusz Dániel, hozzátéve, hogy az üzleti kapcsolatra vagy az üzleti eseményre tekintettel általában elvárható mértékben lehet bort ajándékozni. 

„Az egy hekto, az elvárható, nem?”

– hangzott el a mindenkit érdeklő kérdés. 

„Attól függ, mennyire jól sikerül a karácsonyi buli, de igazából az alkalomhoz illeszkedő”

– érkezett a válasz.

Mint az adásból kiderült, az „általában elvárható”, egy olyan jogi kategória, amit nem tudunk pontosan definiálni, ezért nagyjából azt jelenti, hogy általában mennyi bort iszik az átlag magyar. Fontos körülmény, hogy magától a borásztól kell tulajdonképpen venni, vagy borászatból kell venni a terméket, tehát nem lehet, hogy kiskereskedelmi hálózatból, csakis oltalom és eredetmegjelölés alá eső, közvetlenül pincészettől, borászattól beszerzett borokra érvényesíthető az adókedvezmény, tehát műanyag flakonban vett másfél liter borra nem.

A lakosságot is érintő változás, hogy az Egyesült Államok felmondta a kettős adóztatás elkerüléséről szóló egyezmény 2024. január 1-től. A magyar befektetőket érintő hátrányos következményeit kívánja egy kicsit mérsékelni a kormány azzal, hogy – példával élve –, ha valaki amerikai tőzsdén kereskedik, jelenleg is amerikai befektetési szolgáltatón keresztül, akkor ez továbbra is ellenőrzött tőkepiaci üzletnek fog minősülni, mert úgy változtatják a definíciót, hogy nemcsak az egyezményes és segítő országok, hanem a székhellyel rendelkező befektetési szolgálaton keresztül kötött ügyletekre is vonatkozik, ami húsba vágó könnyítés. 

2025-től teljesen átalakítják az egyéni vállalkozói jövedelemadóztatást, melynek a jelentős egyszerűsítését a helyreállítási alaphoz való hozzáférés érdekében vállaltuk, és azt jelenti, hogy nagyon egyszerűsödni fog az adminisztráció a költségelszámolási szabályok, az értékcsökkenés leírása terén.

(Kiemelt képünk illusztráció. Fotó: Ezequiel BECERRA / AFP)