Jávor: Brüsszelben a lopást lopásnak tekintik
Sokat vizsgálódott Magyarországon, és nem eredmény nélkül, az EU Csalás Elleni Hivatala – derül ki a szervezet most nyilvánosságra hozott jelentéséből. Románia és Bulgária után a tagországok között nálunk volt a legtöbb vizsgálat . Ráadásul a tizenhétből tizennégy esetben kiderült: nem ok nélkül vizsgálódott a hivatal. A Klubrádió Jávor Benedek EP-képviselőt kérdezte a következményekről.
Ha a speciális, az uniós csatlakozás előtti agrártámogatásokat felölelő SAPARD-pénzeket nem számítjuk, még rosszabbul áll Magyarország: a tizennégy lezárt üggyel a vizsgálatok számát tekintve így még
meg is előzi Romániát és Bulgáriát– jelentette ki Jávor Benedek a Klubrádió kérdésére.A politikus szerint nem meglepő az OLAF éves jelentésében foglalt adat, hiszen az elmúlt években rendszeresen talált kivetnivalót a szervezet az uniós pénzek magyarországi felhasználása kapcsán.
„Brüsszelben a lopást, azt lopásnak tekintik, például ha az uniós támogatásokat korrupt módon, nem az előírásoknak megfelelően, egy-egy cégcsoportnak kedvező közbeszerzési eljárásokon keresztül használja fel egy tagállam” – fogalmazott Jávor, hozzátéve, hogy Magyarországon nagyon sok a túlárazott projekt, ahol egyértelműen messze a valós költségek fölötti összegeket költenek el.
Ha visszásságot talál az uniós ellenőrző hatóság, akkor egyrészt felszólítja a tagállami hatóságokat (ügyészséget), hogy járjanak el, márpedig – Jávor szerint – „Polt ügyészsége erős önmérsékletet tanúsít ezeknek az ügyeknek a kivizsgálásában” , másrészt az OLAF tájékoztatja a bizottságot, amely a kifogásolt projekt kapcsán visszakérhet vagy visszatarthat összegeket, ami sok milliárdot is elérhet Magyarország tekintetében. (25 százalékos visszafizetési kötelezettséget alkalmazott Brüsszel például a Közgép kizárása miatt a gönyüi projektből.)