Ivókürt a kalapács alatt

A nagy sikerrel zárult és számos rekord leütést hozó novemberi művészeti árverést követően december 10-11-én rendezi a BÁV 90. Ékszer- és 7. Ezüstaukcióját. A több száz értékes ékszer és ezüsttárgy igényes választékot kínál a gyűjtőknek és az ajándékot kereső vásárlóknak egyaránt.

2013. november 28., 15:53

A csaknem háromszáz tételt tartalmazó ékszerkollekció számos különlegességet vonultat fel. Közülük főként a gyűjtők tetszését nyerheti el az 1900 körül készült, a Murrle Bennett & Co. cég jegyével ellátott ezüstkitűző, szitakötő formája az angol liberty (nálunk szecessziós) stílus terméke, ami igazi ritkaságnak számít a hazai ékszerpiacon. Az antik ékszerek között a legrégebbi darab egy filigrán technikával készült, színes gyémántokkal ékített ékszerközép a XVIII. századból.

A közkedvelt biedermeier korszak ékszerkultúrája is figyelemre méltó alkotásokkal képviselteti magát. Gazdag a választék a közkedvelt art deco és szecessziós stílusban készült, briliánssal és más drágakövekkel díszített fülbevalókból, gyűrűkből, karkötőkből, melltűkből. Az egyik legértékesebb ékszer egy sokkarátnyi briliánssal díszített melltű, melyet függőként is lehet viselni. A legmagasabb kikiáltási áron egy fülbevalópár indul, amelyet majdnem hatkarátnyi briliáns ékesít.

Az ékszerek mellett több rendkívül mutatós férfi és női karóra, valamint zsebóra is kalapács alá kerül. A régebbi márkák közül megemlítendők a Patek Philippe & Co. órák, a modern karórák között ezúttal is megtalálhatók a legnagyobb márkák, mint például az IWC, az Omega, a Rolex. Az ékszerek és órák kikiáltási árai a pár tízezres kategóriától a többmilliós tételekig terjednek.

A karácsonyi aukció második napján a XIX. és XX. századi, mintegy kétszáz darabos ezüstkínálatból válogathatnak az érdeklődők. A választékban megtalálhatók a XIX. század közepe táján készített biedermeier gyertyatartók, kávéskannák, tárcák, cukorcsipeszek, kínálók mellett a régi történelmi stílusokat felelevenítő, historizáló darabokon át a XIX-XX. századforduló legjellemzőbb, a szecesszió (art nouveau, jugendstil) stílusában készített, napjainkban is igen közkedvelt tárgyak.

A biedermeier tárgyak közül rendkívül figyelemre méltó az 1844-ben Bécsben készült, négy stilizált lábon álló teafőző állvány borszeszégővel, melynek kannája csapos kiöntőcsőrrel és elefántcsont fogóval, leemelhető fedele pedig plasztikus virágcsokorral díszített. A német historizmus ötvösségét reprezentálja a nagyméretű érmés kupa, melynek talpát és fedelét préselt és poncolt barokkos virágdekor, palástját pedig indadíszek közé beforrasztott ezüstérmék díszítik.

A kínálat különösen gazdag a XIX. és XX. század fordulóján Bécsben készített szecessziós ötvöstárgyakban, melyek közül kiemelt figyelmet érdemel a súlyát tekintve is tekintélyes pesti jugendstil kiöntőgarnitúra, amely 1910 körül Bachruch Antal műhelyéből került ki. A magyar ötvösmunkák gyűjtőinek ajánlható az a kétdarabos, késő empire fűszertartó, amely feltehetően 1820 körül Nagy László műhelyében készült Miskolcon. A kassai ügetőverseny egyik díja lehetett 1894-ben az aukciós nap utolsó tételeként kikiáltásra kerülő bécsi fedeles ivókürt, amely bravúros ötvöstechnikájával, díszítményeivel igazi remekmű.

Az árverésre kerülő ékszerek és ezüsttárgyak megtekinthetők a BÁV Aukciósház kiállítótermében a Budapest V., Bécsi utca 1–3. alatt november 30. és december 10. között naponta 10–18 óráig, vagy a www.bav.hu honlapon.