Itt a friss inflációs adat: a gatyánk is ráment a vásárlásra novemberben
Továbbra is drága az élet Magyarországon: az infláció 3,7 százalékkal haladta meg az előző év azonos havi értékét novemberben.
Egy kicsivel megint drágábbnak érezhetjük az életünket Magyarországon. A fogyasztói árak ugyanis átlagosan 3,7 százalékkal haladták meg az egy évvel korábbiakat, és 0,5 százalékkal az előző havikat – derült ki a Központi Statisztikai Hivatal (KSH) inflációs jelentéséből.
Így változott az infláció egy év alatt
De ne keseregjünk már előre, inkább lássuk, hogyan változott az infláció mértéke 12 hónap alatt a KSH szerint. Azaz, hogy mennyivel nőttek vagy csökkentek pontosan az egyes termékek árai tavaly novemberhez képest:
- Az élelmiszerek ára 4,9 százalékkal nőtt, ezen belül a liszté 39,3, a tejé 16,6, a csokoládé és kakaóé 12,8, a gyümölcs- és zöldségléé 11,7, az étolajé 10,1, a tojásé 9,8, a vaj, vajkrémé 9,7, az éttermi étkezésé 7,9, az alkoholmentes üdítőitaloké 6,3 százalékkal. A termékcsoporton belül a száraztészta ára 6,4, a cukoré 5,8, a margariné 2,7 százalékkal csökkent.
- A szolgáltatások 7,0 százalékkal drágultak, ezen belül az autópályadíj, gépjárműkölcsönzés, parkolás, valamint a lakbér 10,9–10,9, a járműjavítás és -karbantartás 10,5, a sport- és múzeumi belépők 9,6, a lakásjavítás és -karbantartás 8,8, a testápolási szolgáltatások 8,7, a társasházi közös költség 8,4, az üdülési szolgáltatás 7,3 százalékkal.
- A szeszes italok, dohányáruk ára 4,0 százalékkal emelkedett, ezen belül a szeszes italoké 4,1 százalékkal.
- A háztartási energiáért 3,2, ezen belül a vezetékes gázért 6,3, az elektromos energiáért 0,3 százalékkal kevesebbet kellett fizetni.
- A tartós fogyasztási cikkek ára 0,2 százalékkal mérséklődött, ezen belül a használt személygépkocsik 6,6 százalékkal kevesebbe, az ékszerek 13,8, az új személygépkocsik 5,6, a szobabútorok 2,0, a konyha- és egyéb bútorok 1,2 százalékkal többe kerültek. A gyógyszer, gyógyáruk 3,9, a járműüzemanyagok 0,7 százalékkal drágultak.
Egy hónap is elég volt, hogy drágább legyen az élet
A KSH méréseiben fontos bázist jelentenek az 1 hónap alatt történtek, így érdemes idén októberhez is viszonyítanunk. Így azért rögtön egy emészthetőbb inflációs értéket kapunk, hiszen egy hónap alatt a fogyasztói árak átlagosan 0,5 százalékkal növekedtek.
Az élelmiszerek átlagosan 0,9 százalékkal drágultak, ezen belül a tojás 11,9, a gyümölcs- és zöldséglé 3,8, az idényáras élelmiszerek (burgonya, friss zöldség, friss hazai és déligyümölcs összesen) 3,0, az alkoholmentes üdítőitalok 2,8, a tejtermékek 1,7, a sertéshús 0,7, a liszt 0,5 százalékkal többe, a cukor 3,7, az étolaj 1,7, a tej 0,3 százalékkal kevesebbe került.
A járműüzemanyagok ára 2,4 százalékkal nőtt. A háztartási energiáért átlagosan 0,4 százalékkal többet kellett fizetni, ezen belül a palackos gázért 1,5, a vezetékes gázért 0,9 százalékkal. A szolgáltatások díja átlagosan 0,2 százalékkal nőtt, ezen belül a lakbér 0,8 százalékkal többe, az üdülési szolgáltatások 0,3 százalékkal kevesebbe kerültek.
Az inflációs adat egyébként a forint árfolyamára is hatással volt, erről itt írtunk bővebben.
(Kiemelt képünk illusztráció. Forrás: Pexels / Pixabay)