Váratlan fordulat: megugorhat az infláció év végére

Az év végi infláció mértéke ugyan kedden derül ki, de a makrogazdasági szakemberek nem sok jót jósolnak vele kapcsolatban.

2024. december 9., 12:27

Szerző:

Októberben 3,2 százalékos volt az egy évre visszatekintő drágulás Magyarországon, és bár ez magasabb volt, mint a szeptemberben (3,0 százalék), de mégis kellemes meglepetést okozott, hiszen az elemzők ennél gyorsabb áremelkedési ütemre (3,5 százalék) számítottak – írja elemzésében a Portfolio. A lap hozzátette, úgy tűnik azonban, hogy a szakértők várakozásait nem mérsékelte érdemben tovább a kedvező októberi adat: arra számítanak, hogy kedden a KSH 3,7 százalékos novemberi inflációt jelent, év végére pedig – a jegybank 2-4 százalékos célsávjából kilépve 4,3 százalékig kúszik fel az árdinamika.

Ezek a tételek lehetnek a magas infláció felelősei

A havi szinten 0,6 százalékos áremelkedés elsősorban a termékek oldaláról érkezik, hiszen a szolgáltatások drágulása mérsékelt maradhatott novemberben, így kalkulál a szakember, aki szerint az élelmiszerek és az üzemanyagok havi inflációja együttesen a kétharmadát teszi ki a novemberi árváltozásnak – közölte Virovácz Gergely az ING elemzője. Szerinte emellett még talán a tartós fogyasztási cikkek esetében számíthatunk erősebb inflációra. Ezekben a tételekben a közös pont a globális nyersanyagárak emelkedése és a forint gyengülése. A szakember úgy véli, a keddi inflációs adat legérdekesebb egyedi pikantériája a telekommunikációs árak alakulása lesz.

Kiss Péter, az Amundi elemzője is úgy gondolja, hogy az inflációs mutatót az hírközlési kategória októberi árvíz utáni normalizálódása is befolyásolja. Ezzel szemben Árokszállási Zoltán, az MBH Bank vezető közgazdásza úgy gondolja, hogy az októberben jelentős meglepetést okozó telefon- és internetszolgáltatások árainál novemberben nem várható jelentős változás, mivel tudomásunk szerint a nagy csökkenést okozó szolgáltatáscsomag továbbra is a korábbi feltételek mellett érhető el. 

Végül Becsey Zsolt, az Unicredit vezető közgazdásza a lapnak elmondta, alapvetően három tényező magyarázza az infláció októberhez viszonyított gyorsulását. Ezek a 

  • Technikai hatások, melyektől a bázishatás kedvezőtlen novemberben, másrészt októberben egy egyszeri árcsökkenési tényező zajlott le a telekommunikációs szolgáltatásoknál, ami közel 2 tizeddel mérsékelte az inflációt.
  • Emelkedő inflációs várakozások, melyek az októberben szokásosnál jóval több termékcsoportban váltottak ki átárazásokat.
  • Árfolyamhatás, azaz hogy a forint gyengülése árnyomást helyezett a szereplőkre.

(Kiemelt képünk illusztráció. Forrás: Creative Touch Imaging Ltd / NurPhoto / NurPhoto via AFP)