Gyorsan lassul, lassan gyorsul – mennyi baj van vele!
Az újabb leminősítés egyelőre nem érezteti hatását a magyar pénzpiacon, az árfolyamok felfelé mozdultak a múlt héthez képest. Ez megfelel a nemzetközi hangulatnak, az ázsiai és európai jegyzések is emelkednek. A hullámzó befektetői kedv fogja továbbra is jellemezni a piacot, nagyobb változás csak akkor várható, ha világosabbá válnak a reálgazdasági folyamatok, illetve az, hogy a kormányok nemzetközi szinten képesek-e megfelelő intézkedéseket hozni a recesszió lelassítására.
Bár a hét végén újabb hitelminősítőtől kaptunk figyelmeztetést, a piac hétfőn délelőtt erről még nem vett tudomást. Ennek oka részben az lehet, hogy a magyarázat új elemet nem tartalmazott, részben pedig a most éppen derűlátóbb külső hangulat. A BUX kétszázalékos pluszban kezdett, a forint még erősödött is és most 266-os szinten áll az euróval szemben.
Ezzel mi követjük a mai trendet. Az európai idő szerint hajnali kereskedésen erőteljes emelkedésen mentek át az ázsiai részvénypiacok, elsősorban az 586 milliárd dolláros kínai gazdaságélénkítő csomag hatására. A shanghaji Composite index több mint 7,3 százalékkal emelkedett, és ez ellensúlyozta a világgazdasági pangás csökkentő hatását. A hongkongi Hang Seng index 4,7 százalékkal javult, és több mint egy százalékkal emelkedtek az indexek az ausztrál, a szingapúri és a dél-koreai részvénypiacokon is.
Kínában vasárnap jelentették be, hogy 4 billió jüannal (586 milliárd dollárral) ösztönzik a túlságosan gyorsan lassuló növekedést. A kínai gazdaság növekedési üteme 9 százalékra lassult az Egyesült Államok és más országok támasztotta kereslet visszaesése miatt az év harmadik negyedében, - ez öt éve a legalacsonyabb ütem. Egy évvel ezelőtt még 11,9 százalékos növekedési ütemet mértek.
Az ázsiai példát követve erősen indítottak a vezető nyugat-európai tőzsdemutatók is. Mintegy húsz perccel a kereskedés kezdete után a londoni FTSE 100 indexe 122 pontos emelkedést, a frankfurti DAX30 mutatója 135 pontos növekedést mutatott. Ugyanekkor a válogatott európai részvények FTSEurofirst 300 indexe 2,6 százalékkal 938,65 pontra erősödött. A kínai gazdaságélénkítő terv hatására jelentősen drágultak a nyersanyagárak és 8-10 százalékkal nőtt a bányaipari papírok árfolyama. A kőolaj drágulására 3,5-4,2 százalékkal erősödtek az olajipari részvények. Az ár Európában így is még 60 dollár alatt van hordónként.
Hétfőn reggel nyereségen álltak a Wall Street határidős mutatói, a Nasdaq 19 pontos, a DJIA 133 pontos növekedést jelzett. A bankközi devizapiacon az euró 1,28 dolláron állt, ami lényegében megegyezik a pénteki értékkel.