Gerjeszti az inflációt a kamatemelés a Nobel-díjas közgazdász szerint
Három oka van annak, hogy a Fed további kamatemelései miért ronthatják az inflációt – véli Joseph Stiglitz Nobel-díjas közgazdász.
Atúl magas, túl gyors és túl messzire menő kamatemelés az áruk és a lakások inflációját gerjesztené. Eközben a Federal Reserve kamatemelései nem foglalkoznak az infláció fő forrásával: a kínálati oldali szűk keresztmetszetekkel – mondta Joseph Stiglitz Nobel-díjas közgazdász, a Columbia Egyetem professzora, a Világbank egykor vezető főközgazdásza a CNBC-nek, ami a Napi.hu szemlézett.
A jelenlegi magas infláció fő forrását a kínálati oldal zavara jelent. A kamatlábak emelése több olajat, alacsonyabb olajárakat, több élelmiszert, alacsonyabb élelmiszerárakat eredményez? A válasz egyértelműen nem. Sőt az igazi kockázat az, hogy ettől a helyzet csak rosszabb lesz
– fogalmazott a közgazdász.
Eközben a nagyvállalatok árrése az inputköltségeikkel együtt emelkedik. Nemcsak áthárították a költségeket, hanem még annál is jobban áthárították azokat. Amikor ugyanis a kamatlábak emelkednek, a cégek még jobban kihasználják az áremelés előnyeit. Így viszont a monetáris szigorítás a nem versenyző piacokon még nagyobb inflációhoz vezethet – szól az érvelés.
Ráadásul a lakhatási költségek is egyre jobban nőnek. Ha a Fed emeli a kamatokat, az tükröződik a bérleti díjakban – tette hozzá Stiglitz.
A Federal Reserve júniusban és júliusban is 0,75 százalékponttal emelte az irányadó kamatlábat. A legfontosabb cél a közel négy évtizede legmagasabb szinten álló infláció visszaszorítása, ami további jelentős kamatemelésekkel terveznek elérni – mondta Jerome Powell jegybankelnök július 26-án.
(Joseph Stiglitz az Európai Szakszervezeti Szövetség 14. kongresszusán Bécsben, Ausztriában, 2019. május 22-én. Fotó: GEORG HOCHMUTH / APA-PictureDesk / APA-PictureDesk via AFP)
AFP