G20: várhatunk tavaszig, majd kiderül, mire
Aki valamiféle új pénzügyi világrend megteremtését várta a washingtoni G20 csúcstól, bizonyosan csalódott. A realisták szerint viszont bejött a papírforma: a nézeteltérések ellenére hosszú idő óta nem tapasztalt együtt működési készség mutatkozott meg, aminek konkrét eredményei majd jövő áprilisban, a következő csúcson lehetnek érezhetőek. Addig szakértői szinten folynak az egyeztetések.
A résztvevők kivétel nélkül nagy sikerről beszéltek, de politikusoktól nem is várhatunk mást. Abban mindenképpen igazuk van, hogy már az is eredmény, hogy a pénzügyi rendszerek nemzetközi szabályozása terén való együttműködésről, a stabilizáció érdekében hozandó további lépések szükségességéről akciótervet fogadtak el, a válság nélkül ez szóba se jöhetett volna. Megegyeztek abban, hogy mindent megtesznek a pénzügyi rendszer stabilizálására és a hasonló válságok jövőbeni elkerülésére. Ennek érdekében megbízzák pénzügyminisztereiket, dolgozzák ki, milyen eszközökkel lehet javítani a pénzügyi piacok szabályozásán és működésén.
A szakértőknek március végéig kell elkészíteniük a konkrét javaslatokat, amelyeket aztán a következő, áprilisban megrendezendő pénzügyi világcsúcson vitatnak meg, ahol már az új amerikai elnök, Barack Obama is részt vesz. Bush jelenlegi elnök egyértelműen jelezte, hogy ő már semmilyen kötelezettséget nem kíván vállalni, annak felelőssége az utódjáé. Ennek megfelelően most semmilyen konkrét döntést nem hoztak, csak általánosságokban összefoglalták, milyen lépéseket fognak tenni az egyes országok. Így például pénzügyi intézkedéseket hoznak a belföldi kereslet fokozására, segítik a feltörekvő és fejlődő országokat, hogy pénzeszközökhöz jussanak a nehéz feltételek között. Hangsúlyozták a válságkezelésben a Nemzetközi Valutaalapnak és a Világbanknak a szerepét, viszont nem emelték meg a pénzkereteiket.
Nem határoztak összehangolt gazdaságélénkítő lépésekről, a franciák által javasolt globális pénzügyi felügyelet ötletét pedig egyértelműen elvetették, bár kiálltak minden pénzügyi piac, termék és résztvevő erőteljesebb felügyelete és a spekulatív fedezeti alapok, valamint a származékos pénzügyi termékek szabályozásának szigorítása mellett. Mindezek érdekében elhatározták, hogy létrehozzák a felügyelők kollégiumát, amely jogosult lesz betekinteni a multinacionális cégek könyveibe.
Lényegében ez utóbbi volt az egyetlen kézzel fogható eredménye a csúcsnak, de ennél fontosabb, hogy elindult a közös gondolkodás és a korábbiaknál felelősebb hozzáállás. Bár amerikai nyomásra kiálltak a szabad piac megőrzése mellett, előtérbe került az a felismerés, hogy annak összehangolt kontrollja a mai globalizálódott világgazdaságban elkerülhetetlen. Ez tekinthető a találkozó legfőbb elvi eredményének, amely viszont akkor hozhat igazi sikert, ha jövő tavasszal konkrét, gyakorlati intézkedésekkel is megerősítik.